در مطلب قبل در مورد روغن کالاندولا به طور مفصل صحبت کردیم. روغن کالاندولا که از عصاره گل همیشه بهار به دست می آید را به راحتی می توانید در خانه تهیه کرده و از خواص معجزه آسای آن استفاده کنید. همچنین روغن کالاندولا خواص دارویی فراوانی نیز دارد. اما فواید آن برای پوست را نمی توان نادیده گرفت. این روغن برای تمامی انواع پوست مناسب بوده و استفاده از آن توصیه شده است.

در این مطلب، طرز تهیه روغن جوانی در خانه آورده شده است تا با بهره گیری از آن، بتوانید از خواص آن بهره مند شوید.

مواد مورد نیاز

1-گل همیشه بهار. این گل به صورت خشک در بازار موجود است. اما می توانید از گل های تازه همیشه بهار نیز استفاده کنید. این گل بسیار رایج و متداول است و در بیشتر باغچه ها نیز دیده می شود. اگر می خواهید از گل های باغچه استفاده کنید، پس از شکوفا شدن، آنها را از ساقه جدا کنید اما بهتر است این کار را هنگام ظهر انجام دهید تا شبنم از گلبرگ ها تبخیر شده باشد.

اگر از گل های تازه همیشه بهار استفاده می کنید، برای تهیه روغن ابتدا باید گلبرگ ها خشک شوند. برای این کار گلبرگ ها را در یک حوله تمیز پهن کرده و در هوای آزاد قرار دهید تا به آرامی خشک شوند. اگر دستگاه خشک کن دارید نیز می توانید از آن استفاده کنید. این گل ها در یک تا دو هفته خشک در فضای آزاد خشک خواهند شد. استفاده از گل همیشه بهار به صورت تازه برای تهیه روغن کالاندولا، می تواند محیط را برای رشد کپک مناسب می کند. بنابراین بهتر است گلبرگ ها خشک شوند.

2-برای تهیه روغن کالاندولا، به یک روغن حامل نیاز داریم. بسیاری از مردم از روغن های ملایمی مانند روغن هسته انگور و روغن گلرنگ استفاده میکنند در حالی که برخی روغن زیتون را ترجیح می دهند. از روغن جوجوبا نیز می توان برای تهیه کالاندولا استفاده کرد. اما اغلب سعی می شود این روغن با روغن های ارزانتر ترکیب شود.

3-تهیه روغن کالاندولا بسیار ساده بوده و مواد و وسایل کمی برای آن نیاز دارید. یک ظرف شیشه ای با درب محکم و وسیله ای برای مخلوط کردن تنها وسایل مورد نیاز است. اندازه ظرفی که استفاده می کنید بسته به مقدار گل مصرفی متغیر است. همچنین استفاده از ظرف شیشه ای که درون آن دیده شود و نور از آن عبور کند نیز بهتر است.

طرز تهیه

1-مقدار گل همیشه بهاری که استفاده می کنید، رابطه مستقیم در مقدار روغن کالاندولای نهایی دارد و همچنین مقار آن باید با اندازه ظرف متناسب باشد. برای یک فنجان گل بهتر است از یک شیشه مربا با سایز متوسط استفاده کنید. گلبرگ ها را درون ظرف بریزید و دقت کنید که حتما فضای خالی در ظرف وجود داشته باشد.

2-در این مرحله روغن حامل را به ظرف و روی گلبرگ ها اضافه کنید. به طوری که روغن کاملا گلبرگ ها را بپوشاند و گلبرگ ها در روغن غرق شوند. سپس شیششه را تکان دهید تا حباب ها خارج شوند. بهتر است روغن حامل تا یک یا دو سانتی متر از گلبرگ ها بالاتر باشد. می توانید برای اطمینان از پوشانده شدن تمام گلبرگ ها با روغن با قاشق چوبی خوب مخلوط کنید. توجه کنید که هیچ قسمتی از روغن بیرن نماند، اگر مان آن را به داخل فشار اده و یا روغن بیشتری اضافه کنید.

3-گل های همیشه بهار، برای تزریق خواص خود به روغن نیاز به دمای نسبتا گرم و پایداری دارند. شما می توانید ظرف خود را خارج از منزل یا داخل منزل بسته به محل زندگی خود قرار دهید. اگر پنجره منزل شما جنوبی است، در طول تابستان نور آفتاب فراوانی دریافت می کند که بسیار شرایط مناسبی برای تهیه روغن است.

به طور ایده آل، ساخت روغن باید در تابستان انجام گیرد که نور آفتاب بیشتر بوده و خواص گل بیشتر خارج می شود. اما اگر می خواهید در مواقع دیگری از سال روغن کالاندولا درست کنید، میتوانید در محیط گرم قرار داده و یا در ابتدا 10 دقیقه در حرارت بسیار کم و غیر مستقیم قرار دهید تا شبیه ساز نور آفتاب شود.

4-حداقل دو هفته برای آماده شدن کالاندولا زمان لازم است. هر روز ظرف را تکان دهید تا از قرار گرفتن تمام گلبرگ ها در روغن اطمینان حاصل شود. در این دو هفته، مخلوط فرصت دارد تا به آرامی خواص گلبرگ های کالاندولا را دریافت کند. هر چقدر این زمان بیشتر شود، روغن قوی تری با خواص بیشتری به دست می آید. با چند بار درست کردن روغن متوجه خواهید شد که چه مقدار زما برای درست شدن روغن لازم است تا روغنی مناسب پوست خود را دریافت کنید.

5-پس از زمان تعیین شده و اطمینان از آماده شدن روغن، آن را ابتدا از طریق صافی چای یا تور یا پارچه منذ دار درون ظرفی دیگر ریخته و فیلتر کنید. هرچه صافی شما ریزتر باشد، روغن دریافت شده خاص تر و بدون مواد اضافی خواهد بود. هم اکنون آماده استفاده است.

طرز استفاده از این روغن در مطلب قبل، گفته شده است. می توانید به طور مستقیم روی پوست زده و از خواص آن بهره ببرید. همچنین می توانید لوسیون، پماد و نرم کننده لب بسازید.برای دیدن مطلب فواید کالاندولا اینجا را کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: