آکنه روی صورت، چیزی فراتر از بسته شدن منافذ توسط چربی و باکتری است. محل بروز آکنه، نشان دهنده مشکلی در سلامت عمومی بدن است. به همین دلیل است که پزشکان با مشاهده صورت می توانند مشکلی که در بدن وجود دارد را حدس بزنند. در این مطلب سعی بر این است که علت بروز آکنه و جوش را در هر منطقه از صورت بررسی کنیم.

1-آکنه پیشانی و بینی (T zone)

وجود جوش و آکنه در این مناطق به دلیل وجود مقدار زیاد چربی و استرس است. با این حال استرس و چربی با هم در ارتباط نیستند اما استرس می تواند باعث شدت آکنه می شود. در زنان بزرگسال، استرس نقش مهمی در تشدید آکنه دارد. آکنه روی پیشانی به دلیل موارد فراوانی مانند رژیم غذایی ضعیف، بسته شدن منافذ پوست و منافذ رشد مو می تواند به وجود بیاید. از لمس کردن پیشانی با دستهای کثیف اجتناب کنید زیرا باعث بسته شدن منافذ با آلودگی شده و آکنه ایجاد می کند.

2-آکنه در خط رویش مو

برخی محصولات مراقبت از مو حاوی مواد شیمیایی چرب هستند. اسپری مو، شامپو، سرم مو و هر محصول دیگری می تواد حاوی چربی باشد. وقتی این محصولات را در پوست سر استفاده می کنید، ممکن است سبب تحریک پوست پیشانی و نزدیک به خط رویش مو می شود. وجود این جوش ها نشان دهنده این است که مشکلی در محصولات مراقبت از مو وجود دارد. بهترین راه این است که استفاده از آن محصول را متوقف کرده و یا محصولی دیگر را جایگزین کنید.

3-آکنه در ناحیه ابرو

اگر دارای آکنه در ناحیه ابرو هستید، به دلیل تحریک فولیکول های مو است. اگر از محصولات آرایشی برای ابروها استفاده می کنید، مطمئن شوید که از محصولات غیر چرب و با پایه آب استفاده می کنید و همچنین براشی که استفاده می کنید کاملا تمیز باشد. موهای زیر پوستی می تواند به دلیل اصلاح  ابروها به روش غلط نیز به وجود آید.

4-آکنه روی گونه ها

بالش آلوده، براش های آلوده، تلفن همراه و استرس می تواند دلایلی بر وجود آکنه روی گونه ها باشد. موقع صحبت با تلفن همراه، صفحه آلوده آن با گونه ها تماس دارد. مطالعات نشان می دهند، صفحه تلفن همراه، سطحی مناسب برای رشد باکتری ها است و ساده ترین راه برای انتقال باکتری ها به صورت است.

5-آکنه روی چانه و استخوان فک

اختلالات هورمونی عموما باعث بروز آکنه روی چانه می شوند. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند، جوش های یک سوم پایینی چانه، به دلیل اختلال هورمونی هستند.

6-آکنه روی گوش ها

جوش های روی گوش به دلایل زیر می تواند ایجاد شود:

  • رشد باکتری به دلیل استفاده از هدفون های آلوده و فرو بردن انگشت داخل گوش
  • استرس
  • اختلال هورمونی
  • بسته شدن منفذ به دلیل استفاده از محصولات مراقبت از مو و لوازم آرایش

هنگامی که  الگوی جوش و آکنه را شناسایی کردید، می توانید درمان جوش و آکنه را آغاز کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: