آرنج، زانو و برخی قسمت های بدن گاهی از رنگ پوست اصلی ما تیره تر می شود. این اتفاق می تواند به دلایل زیر باشد:

  • تجمع سلول های مرده پوست
  • تیره شدن به دلیل قرار گرفتن در برابر اشعه آفتاب
  • استفاده از قرص های ضد بارداری
  • کک و مک و لکه های ناشی از افزایش سن
  • برخی شرایط و مشکلات پوستی مانند پزوریاسیس و اگزما
  • عفونت از آسیب های قبلی

در حالی که هر کدام از این دلایل می تواند روی پوست تاثیر بگذارد، برخی نقاط بدن به دلیل کم توجهی و عدم مراقبت، بیشتر مستعد تاثیر پذیری هستند. افرادی که به طور طبیعی پوست تیره تری دارند، بیشتر دچار سیاهی برخی نواحی بدن می شوند. با توجه به دلایل مختلفی که برای تیره شدن پوست وجود دارد، اقداماتی در این مطلب ارائه شده است که می توانید این نواحی را روشن کرده و زیبایی پوست خود رابازگردانید.

درمان های خانگی برای روشن شدن پوست

درمان های خانگی برای روشن کردن پوست بدن بسیار توصیه شده است. چون هم ارزان است و هم در دسترس. همچنین عوارض جانبی ندارند. یک یا چند مورد از روش های زیر را برای روشن کردن پوست بدن به کار ببرید.

آلوئه ورا

محققان به این نتیجه رسیده اند که آلوئه ورا می تواند پوست بدن را روشن کند. در این گیاه ترکیباتی وجود دارد که می تواند گیرنده های عصبی را تحریک کند. همچنین می توانید از ژل ها و لوسیون های حاوی آلوئه ورا روزی چند بار استفاده کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین حاوی ترکیبات لایه بردار پوست و روشن کننده است که به روشن شدن پوست بدن کمک می کند. جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و روی نواحی از بدن که دچار تیرگی شده است ماساژ دهید. سپس 10 تا 15 دقیقه مخلوط را روی پوست باقی بگذارید و سپس شستشو دهید و دو بار در هفته این کار را تکرار کنید.

میوه های مرکباتی

تحقیقات ثابت کرده است که محصولات حاوی عصاره میوه های مرکباتی در روشن کردن پوست تاثیر بسزایی دارد. با این حال، می توانید هر نوع از میوه های مرکباتی مانند پرتقال یا لیمو که در خاه دارید را پوست کنده و به آسانی استفاده کنید. آب میوه را گرفته و با استفاده از پنبه آن را مستقیما روی پوست خود بزنید. می توانید هر روز این کار را تکرار کنید.

جو دو سر و ماست

جو دوسر و ماست دارای خواص نرم کنندگی هستند که می توانند رطوبت زیادی را به پوست های خشک برسانند. همانند جوش شیرین، مخلوط این دو ماده نیز می تواند به عنوان ماسک استفاده شود. مقدار مساوی از جو دوسر و ماست را با یکدیگر مخلوط کرده و در محل تیرگی بزنید. بیش از 20 دقیقه صبر کرده و سپس شستشو دهید.

زردچوبه

زردچوبه یکی از ادویه های پرطرفدار هندی است. طبق تحقیقات انجام شده زردچوبه می تواند در درمان بسیاری از مشکلات پوستی استفاده شود. پودر زردچوبه ار با آب مخلوط کنید و در نواحی تیره قرار دهید و بیش از 10 دقیقه صبر کرده و سپس شستشو دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: