کلاژن یکی از جدیدترین کلمات در امر سلامت است. ممکن نیست در یک سوپر مارکت روی بیشتر محصولات خوراکی این کلمه را نبینید و یا در فروشگاه های فروش محصولات پوستی کرم های زیادی را مشاهده می کنید که ادعای افزایش سرعت کلاژن سازی را دارند. اما کلاژن چقدر در سلامتی اهمیت دارد؟

در این مطلب نگاهی به این پروتئین محبوب انداخته و تاثیرات آن را تحلیل خواهیم کرد.

کلاژن دقیقا چیست؟

ممکن است فکر کنید کلاژن فقط مربوط به پوست است زیرا هرگاه در مورد پوست حرف می زنیم، نام کلاژن شنیده می شود. این درست است که این پروتئین نقش زیادی در سلامت و جوانی پوست ایفا می کند، اما فقط این نیست. همچنین در استخوان ها، تاندون ها و مفاصل نیز یافت می شود. کلاژن 75 درصد از بافت پوست را تشکیل می دهد بنابراین ساختار پوست به وسیله کلاژن تشکیل می شود. محققان سطح پوست را اینگونه تشبیه کرده اند که حالت کشسانی آن به دلیل الیاف الاستیک بوده که فنر های آن هیالورونیک اسید ها هستند.

فواید کلاژن برای بدن چیست؟

این پروتئین نقش بزرگی در بدن دارد. کلاژن به بافت ها، ساختار، مقاومت و استحکام می دهد. در پوست شبیه به لایه ای از چرم است و هنگامی که با الیاف الاستیک مخلوط می شود، به پوست استحکام می دهد. هنگامی که کلاژن در بدن کم می شود، شاهد افزایش چین و چروک و افتادگی در پوست، تاندون ها و رباط های غیر قابل انعطاف، عضلات ضعیف، درد مفاصل و حتی مشکلات دستگاه گوارش می شویم. واضح است که کلاژن در تمامی سیستم های بدن ضروری است.

روش های افزایش تولید کلاژن

پس از 30 سالگی، هر سال مقداری کلاژن از دست داده و توانایی بازسازی آن نیز کاهش میابد. برخی متخصصین توصیه می کنند از روش های موضعی برای افزایش تولید کلاژن استفاده کنید که معمولا حاوی رتینوئید ها هستند که در کرم ها و سرم های ضد پیری یافت می شوند. تحقیقات نشان داده است کهرتینوئید ها باعث افزایش سنتز کلاژن در پوست می شود. برخی از متخصصین پوست نیز روش هایی مانند لیزر، رادیوتراپی، میکرونیدلینگ و فیلر ها را برای افزایش تولید کلاژن پیشنهاد می کنند. همچنین با حفظ یک رژیم غذایی سالم می توانید بهترین نتایج را دریافت کنید. غذاهای غنی از پروتئین، اسید های آمینه برای تولید کلاژن را تامین می کند. همچنین از ویتامین C، وی و مس نیز می توانید در تولید کلاژن بهره مند شوید. برای به حداکثر رساندن تولید کلاژن، رژیم غذایی متنوعی شامل، انواع میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، لوبیا، گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی و آجیل داشته باشید.

همچنین به طور منظم از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید که بهترین راه برای اطمینان از کلاژن سالم است. اولین خط دفاعی، حفاظت از کلاژن به جای درمان افتاب سوختگی ها است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: