مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای درمان طاسی و کم پشتی سر معرفی می‌شود که طرفداران زیادی دارد. اما این عمل نیز مثل هر تکنیک زیبایی دیگری با عوارض و البته مراقبت‌هایی همراه است که در نتایج حاصل شده و رضایت زیباجو تاثیرگذارند. در حقیقت می‌توان گفت که سخت‌ترین مرحله کاشت مو، بعد از عمل است که باید یک سری نکات و مراقبت‌ها به دقت رعایت شوند. چند ماه اول بعد از کاشت مو مهم‌ترین دوره برای مراقبت از موهای کاشته شده محسوب می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین توصیه‌هایی که برای کاشت مو وجود دارد اشاره می‌کنیم.

چرا بعد کاشت مو باید از موها مراقبت کرد ؟

ممکن است بپرسید چرا این مقدار از مراقبت‌های کاشت مو صحبت می‌شود و اصلا چرا برای رعایت این توصیه‌ها باید به خودمان سختی بدهیم. علت این مسئله بروز عوارض جانبی کاشت مو است که رعایت مراقبت‌ها می‌تواند آنها را کاهش داده و زمان بهبودی را کاهش دهد. علاوه بر این مراقبت‌های بعد از کاشت مو در دوره نقاهت تاثیر گذاشته و باعث می‌شوند نتایج بهتری را زودتر دریافت کنید. متداول‌ترین عوارضی که مراقبت‌های کاشت مو از آن اجتناب می‌کنند شامل:

 • تورم و التهاب شدید و طولانی مدت
 • عفونت پوست سر
 • خونریزی گسترده در ناحیه بانک مو
 • خارش یا بی حسی شدید
 • کبودی و تورم اطراف چشم‌ها
 • آسیب دیدن فولیکول‌های کاشته شده و ریختن آنها
 • پوسته پوسته شدن شدید در ناحیه بانک مو یا گیرنده.

البته باید توجه داشته باشید که انتخاب کلینیک معتبر کاشت مو و پزشک مناسب نیز در کاهش این عوارض و بهبودی سریع‌تر موثر است. با رعایت مراقبت‌های کاشت مو نه تنها شدت و زمان بروز عوارض کاشت مو کاهش می‌یابد، بلکه نتایج آن نیز سریع‌تر مشاهده شده و ماندگارتر خواهد بود. مراقبت‌های قبل و بعد از عمل ممکن است در افراد مختلف بر اساس شرایط آنها متفاوت باشد.

دوره نقاهت بعد از کاشت مو 

معمولا در صورت رعایت دقیق مراقبت‌های کاشت مو چند روز بعد از پیوند مو عوارض آن به صورت خفیف و محدود بروز پیدا می‌کند. این عوارض به نوبت خود را نشان داده و به تدریج بهبود می‌یابند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که زیباجویان بعد از کاشت مو با آن مواجه می‌شوند، ریزش موهای کاشته شده است. این عارضه طبیعی بوده و فولیکول‌ها داخل پوست باقی می‌مانند؛ بنابراین موهای ریخته شده تنها ساقه هستند و نگرانی بابت ریزش آنها وجود ندارد. البته در صورتی که مراقبت‌های کاشت مو به اندازه کافی مورد توجه قرار نگیرد بخشی از این ریزش ممکن است دائمی باشد.

ریزش موها تا چند ماه ادامه دارد و معمولا زیباجو یک سال بعد از کاشت مو می‌تواند نتایج واقعی آن را مشاهده کند. مهم‌ترین  علت رعایت مراقبت‌ها این است که فولیکول‌های کاشته شده به صورت مناسب رشد کنند و از بروز عوارض خطرناک جلوگیری به عمل آید.

بانداژ بعد از کاشت موی طبیعی

مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از کاشت مو

مراقبت‌های قبل از کاشت مو مثل مراقبت‌های بعد از آن حائز اهمیت بوده و در نتایج این تکنیک موثرند. رعایت این مراقبت‌ها حداقل از دو هفته قبل از عمل شروع می‌شود. مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از کاشت مو شامل:

 • هماهنگی مصرف داروها با پزشک: تمام داروهای مصرفی خود را باید با پزشک هماهنگ کرده و هیچ دارویی را بدون هماهنگی پزشکتان مصرف نکنید. داروهایی مثل رقیق کننده خون، داروهای مسکن و حتی ویتامین‌ها باید به اطلاع پزشک برسند.
 • اجتناب از مصرف دخانیات و الکل: سیگار و الکل موجب تنگ شدن عروق و تاخیر در بهبودی می‌شوند؛ علاوه بر این احتمال خونریزی و عدم حصول نتایج مطلوب با مصرف این محصولات افزایش می‌یابد. بنابراین حداقل دو هفته قبل از عمل باید از مصرف این داروها اجتناب ورزید.
 • موهای سفید را رنگ کنید: اگر موهای سفیدتان زیاد است بهتر است قبل از عمل آنها را تیره کنید؛ چرا که موهای سفید حین عمل به سختی تشخیص داده می‌شوند و ممکن است نتوان از آنها استفاده کرد. این کار را باید چند روز قبل از عمل انجام دهید تا آثار رنگ روی موها باقی نماند.
 • روز قبل از کاشت مو استحمام کنید: از آنجایی که تا 72 ساعت بعد از کاشت مو مجاز به حمام کردن نیستید، بهتر است حتما قبل از رفتن به کلینیک زیبایی و انجام کاشت مو حمام کنید. البته باید از هیچگونه مواد آرایشی و بهداشتی خاصی استفاده نکنید و موهایتان کاملا تمیز باشد.
 • قبل از رفتن به کلینیک لباس راحت بپوشید: برای اینکه در حین جراحی راحت باشید و همچنین بعد از جراحی با تعویض لباس به فولیکول‌هایتان آسیب وارد نکنید، بهتر است لباس راحت بپوشید. لباس‌های دکمه دار بهترین گزینه برای روز عمل هستند.
 • قبل از عمل نوشیدنی کافئین دار مصرف نکنید: اگرچه توصیه می‌شود قبل از عمل تغذیه مناسب و کافی داشته باشید،‌ اما مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مثل چای و قهوه می‌تواند باعث افزایش احتمال خونریزی گردد.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو

ریزش موهای کاشته شده تا 6 ماه بعد از عمل طبیعی است و جای نگرانی ندارد. زمانی که ریشه مو استحکام کافی پیدا کرده و تقویت شود ریزش نیز قطع می‌شود. رعایت مراقبت‌های بعد از عمل در کنار کاهش عوارض، به مسئله تقویت ریشه موها نیز کمک می‌کند. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو شامل:

مصرف داروها بعد از کاشت مو

پزشک داروهایی را به منظور جلوگیری از عفونت،‌کاهش درد و التهاب و بهبود سریع‌تر در دوره نقاهت برایتان تجویز می‌‌کند. مصرف منظم این داروها باعث می‌شود سریع‌تر بهبود یابید. علاوه بر این ممکن است برخی مکمل‌ها و داروهای تقویتی نیز برای رشد بهتر موها تجویز شود. توجه داشته باشید که مصرف الکل و دخانیات تا 2 هفته بعد از عمل نیز ممنوع است. مصرف کامل و به موقع داروهای بعد از کاشت مو توصیه اکید متخصصان پوست و مو می باشد.

نحوه استحمام بعد از کاشت مو

اغلب توصیه می‌شود تا 3 روز اول بعد از کاشت مو حمام نکنید؛ اما بعد از این مدت توصیه می‌شود تا زمان بهبود کامل هر روز موهایتان را بشورید. پزشک یک شامپو و لوسیون مخصوص برای شما تجویز می‌کند که استفاده از آن به رشد و تقویت موها کمک می‌کند. بعد از کاشت مو برای خشک کردن موها نباید از سشوار استفاده کنید و استفاده از یک حوله نرم و کاغذی برای خشک کردن موها توصیه می‌شود.

خواب و استراحت بعد از کاشت مو

متخصصان توصیه می‌کنند برای خواب و استراحت از چند بالشت روی هم استفاده کنید تا پوزیشن نیمه نشسته را برای خواب داشته باشید. همچنین استفاده از بالشت‌های مسافرتی پشت گردن برای خواب می‌تواند در کاهش تورم بعد از عمل کمک کننده باشد. رعایت این نکات تا چند هفته بعد از عمل توصیه می‌شود اما در چند روز اول به دلیل تورم موجود بسیار حائز اهمیت است.

خواب و استراحت بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو

رژیم غذایی شما بعد از کاشت مو باید متناسب با شرایطتان بوده و گرفتن هیچ نوع رژیم دیگری توصیه نمی‌شود. علاوه بر مصرف پروتئین، کربوهیدرات و سبزیجات کافی،‌لازم است از مصرف برخی مواد غذایی نیز پرهیز کنید. غذاهای پر چرب، فست فود، شیرینی و نوشیدنی‌های کافئین دار به زیباجویان توصیه نمی‌شود. همچنین ممکن است پزشک مصرف مکمل‌هایی مثل مولتی ویتامین را برای تامین مواد مورد نیاز بدن تجویز کند.

کاهش درد و تورم بعد از کاشت مو

تورم و درد جزئی بعد از کاشت مو طبیعی است اما اگر شدت آن افزایش یابد، باید کنترل شود. برای کاهش درد و تورم بعد از عمل می‌توانید روزانه چهار مرتبه و به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید؛ البته کمپرس یخ نباید مستقیما روی نواحی گیرنده قرار گیرد. همچنین مصرف برخی مواد غذایی مثل آناناس به بهبود سریع‌تر کمک می‌کند. برای کاهش درد می‌توانید از مسکن‌های تجویز شده پزشک استفاده کرده و از لمس موها خودداری کنید.

نحوه باز کردن پانسمان بعد از کاشت مو

پس از عمل نواحی اهدا کننده و گیرنده پانسمان می‌شوند تا از آسیب و عفونت آن جلوگیری شود. زمانی که موعد حمام فرد برسد، زیباجو باید به کلینیک مراجعه کند تا پانسمان باز شود. اگر خودتان قصد باز کردن پانسمان را دارید،‌ بهتر است ابتدا با آن را خیس کنید و بعد پانسمان را باز کنید.

ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

تا دو هفته اول بعد از کاشت مو نباید هیچ فعالیت اضافه‌ای داشته باشید و حتی خم شدن زیاد نیز می‌تواند برایتان دردسرساز باشد. تا چند ماه بعد از عمل نمی‌توانید ورزش حرفه‌ای داشته باشید؛ اما 6 هفته بعد از کاشت می‌توانید به آرامی فعالیت و ورزش را شروع کرده و آرام آرام به روال عادی زندگی باز گردید.