به طور کلی فشار خون بالا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد . گزارش شده است در سال 2013 مرگ بیشتر از سیصد و شصت هزار نفر در اثر بیماری هایی بوده که فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بروز آنها بشمار می رود. این رقم با فوت حدودا هزار نفر به صورت روزانه برابری می کند.

بیماری هایی که فشار خون بالا ریسک ابتلا به آنها را افزایش می دهد ، شامل موارد زیر می شود :

اولین حمله ی قلبی : تقریبا از هر ده مورد حمله ی قلبی برای اولین بار ، هفت نفر به فشار خون بالا مبتلا هستند.

اولین سکته : از هر ده نفر که برای اولین سکته را تجربه می کنند ، هشت نفر فشار خون بالا دارند.

ایست قلبی : از هر ده مورد ایست قلبی ، در هفت مورد ابتلا به فشار خون بالا دیده می شود.

مشکلات بینایی : فشار خون بالا می تواند موجب باریک شدن ، ضخیم شدن دیواره و حتی در مواردی پارگی رگ های چشم شود که کاهش قدرت بینایی را در پی خواهد داشت.

سندروم متابولیک : فشار خون بالا خطر ابتلا به سندروم متابولیک را افزایش می دهد. سندروم متابولیک در واقع ترکیبی از سه یا چهار مشکل برای سلامتی ، از جمله چاقی شکمی ، میزان بالای قند خون ، سطح بالای تری گلیسیرید و کاهش سطح کلسترول مفید در خون می باشد.

اختلال در حافظه : فشار خون کنترل نشده می تواند قدرت تفکر ، به یاد آوردن و یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد. در کل ایجاد اختلال در حافظه و درک مفاهیم در محیط اطراف ، در افراد مبتلا به فشار خون بالا محتمل تر است.

آنوریسم : بالا رفتن فشار خون ممکن است موجب ضعیف شدن و تورم در رگ ها و در نتیجه تشکیل آنوریسم شود. آنوریسم می تواند تهدیدی جدی برای جان انسان به حساب آید .

درمان های طبیعی برای فشار خون بالا افزایش فعالیت بدنی و ورزش فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا در وزنی ایده آل و سالم باقی بمانید و فشار خون خود را کاهش دهید. به طور نرمال برای بهره بردن از فواید تمرینات ورزشی شما باید خود را به مدت 20 دقیقه در روز درگیر انجام حرکات ورزشی خاص نمایید.

کاهش استرس یکی از محکمترین دلایل اهمیت کاهش استرس ، توانایی آن در بالا بردن فشار خون است . اما خود را با خوردن مواد غذایی بیشتر و یا استفاده از تنباکو و الکل آرام نکنید. این فعالیت ها فقط مشکل را تشدید می نمایند.

برای از بین بردن مشکلات ناشی از فشار خون بالا و به طور کلی داشتن بدنی سالم ، استفاده از تکنیک های آرام سازی ذهن مثل تنفس عمیق و یا مدیتیشن بسیار مفید خواهد بود. این راهکارهای ساده موجب کاهش استرس و در نتیجه فشار خون بالا خواهند شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: