روی یک عنصر حیاتی در رژیم غذایی است که برای تقسیم سلولی مناسب و عملکرد سیستم ایمنی مناسب می باشد. اکثر کودکان و بزرگسالان به تنهایی روی مورد نیاز را به تنهایی از طریق رژیم غذایی بدست می آورند اما گیاهخواران و افراد بالای 60 سال در معرض خطر کمبود روی هستند.دلیل آن هم مصرف غذاهای گیاهی است که در مقایسه با پروتئین های حیوانی مقدار کمی روی در این غذاها وجود دارد. غلات کامل و حبوبات نیز حاوی فیتاتها هستند که جذب روی را در بدن با دشواری همراه می سازد.

ابتلا به یک بیماری مزمن

دیابت ، آلزایمر ، اختلال شناختی ، تصلب شرایین ، اختلالات عصبی ، بیماری های خود ایمنی ، بیماری های دژنراتیو مرتبط با سن ، از جمله بیماری هایی هستند که کمبود روی با آنها گره خورده است. بسیاری از دانشمندان علت اینکه کمبود روی با بسیاری از مزمن در ازتباط است را در این می دانند که روی نقش بسیار مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن و رشد سلول های سالم ایفا می کند ، فقدان روی ، بنابراین استرس اکسیداتیو و التهاب را افزایش می دهد که هردو به شدت جز بیماری های مزمن هستند.

ابتلا به عفونت بطور دائم

همانطور که گفتیم روی برای سلامت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است و اگر بدن شما به اندازه کافی روی دریافت نکند شما یک سیستم ایمنی سالم نخواهید داشت. واضح است که بدون وجود سیستم ایمنی سالم شما در معرض عفونت های ویروسی و باکتریایی قرار خواهید گرفت.

ریزش تارهای موی بیشتر

نازک شدن موها یکی از دلایلی است که باید از میزان روی در بدن خود مطلع شوید. کمبود روی می تواند گاهی اوقات باعث ریزش موی شما شود. ریزش مو در حالت های بسیار شدید می تواند ناشی از کمبود روی باشد. همچنین اسهال ، ناتوانی جنسی و ضایعات چشم و پوست را نیز باید جز مواردی دانست که از کمبود روی نشات می گیرند.

از غذا خوردن لذت نمی برید

علاوه بر اینکه در عملکرد سیستم ایمنی بدن و رشد سلول ها موثر است در طعم و بوی غذاها نیز موثر خواهد بود.بنابراین کمبود روی ممکن است باعث تغییر طعم غذا برای شما شود در نتیجه شما از غذا خوردن لذت نخواهید برد. با مشکل شنوایی مواجه شوید

کمبود روی می تواند بر روی حواس شما اثر بگذارد بگونه ای که طبق مطالعات صورت گرفته بر روی 100 بیمار این امر منجر به از دست دادن شنوایی شده است و محققان دریافته اند که کسانی که دچار کمبود روی بودند شنوایی خود را بگونه ای شدید از دست داده اند. مصرف مکمل های روی بگونه ای نشان می دهد اثرات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی روی باعث کاهش استرس اکسیداتیو در گوش داخلی می شود. رشد شما بطور کامل صورت نگرفته است

شاید بزرگترین نشانه از کمبود روی در کودکان که بسیار مورد توجه است عدم رشد انها است. کمبود روی در کودکان در سلول های رشد اثر می گذارد و کودکانی که پروتئین حیوانی کافی دریافت می کنند بدون شک از میزان روی کافی در رژیم غذایی خود بهره مند می شوند.

آیا تا بحال این علائم را در خود مورد بررسی قرار داده اید؟ از آنجا که بسیاری از این علائم با وجود شرایط دیگر نیز می توانند ایجاد شوند برخی از راهها برای مقابله با آنها توصیه می شود. اگر از کمبود روی رنج می برید براحتی با مصرف یک مولتی ویتامین بطور روزانه که دارای 10 تا 15 میلی گرم روی است نیازهای روزانه خود را ( در زنان بالغ 8 میلی گرم و مردان بالغ 11 میلی گرم ) را تامین کنید. این امر به ویژه برای گیاهخواران و افراد بالای 60 سال توصیه می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: