گل مژه یک عفونت در نزدیکی چشم است که معمولا توسط باکتری اورئوس ایجاد می شود و می تواندبه اشکال متعددی باشد. گل مژه های خارجی معمولا در غدد سباسه زیس ، در واقع در نزدیکی پایین مژه و یا در غدد عرق در حاشیه پلک ایجاد می شوند. گل مژه های داخلی نیز رایج هستند به اینصورت که در داخل پلک ایجاد می شوند. این عفونت معمولا با یک برآمدگی قرمز در چشم همراه است. و در این زمینه تفاوتی میان نوع داخلی و خارجی آن نیست. این برجستگی های آلوده ددناک هستند اما به ندرت برای سلامت کلی چشم خطرناک هستند.

گل مژه ها معمولا از آب و چرک تشکیل شده اند و گسترش باکتری ها می تواند سبب گسترش و ایجاد تعداد بیشتری گل مژه شود. در موارد نادر بروز گل مژه ممکن است با عوارضی همراه باشد از جمله التهاب قرنیه ، عفونت کلی پلک و یا تغییر شکل پلک. برخی از علائم شایع که می تواند به شکل گیری و یا توسعه گل مژه کمک کند افتادگی پلک ، قرمزی زیر مژه ، حساسیت به لمس ، حساسیت به نور ، پلک زدن بیش از حد ، پارگی غیرقابل کنترل و تاری دید است.

علل شکل گیری گل مژه

در حالیکه یک عفونت باکتریایی علت شکل گیری گل مژه است ، این عفونت اغلب ناشی از مسدود شدن غدد سباسه چشم است که بسیار مشابه آکنه صورت و گردن است. هنگامی که این غدد چربی مسدود می شوند آنها برای بروز عفونت باکتریایی آماده هستند. بهداشت نامناسب ، تغذیه نامناسب ، لمس کردن بیش از حد چشم ، استفاده از حوله مشترک آلوده ، کم آبی بدن یا نقص ایمنی می توانند در شکل گیری گل مژه ها نقش داشته باشند. گل مژه ها بسیار تحریک پذیر هستند پس مهم است که ان ها را خراش یا مالش ندهیم ، یا به زور آنها را سوراخ نکنیم زیرا این اقدامات عوارض و عفونت های جدی تری را بدنبال خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: