گوجه فرنگی دوست دارید ؟ اگر نه حتما بعد از اینکه فواید آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن را بشنوید ، به گوجه فرنگی علاقه مند خواهید شد.

لیکوپن ماده ی مغذی گیاهی و آنتی اکسیدانی است ، با لیستی بلند بالا از فواید که بیشتر در گوجه فرنگی یافت می شود. البته لیکوپین را از طریق سایر میوه و سبزیجات نیز می توانید به بدن خود برسانید. لیکوپن بسیاری از فواید بتاکاروتن را دارا است ، با این وجود تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد.

به عنوان رنگدانه ، لیکوپن مسئول رنگ قرمز گوجه فرنگی می باشد، البته تمام میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ حاوی لیکوپن نیستند. لیکوپن به طور کلی قابل حل در آب نبوده و به همین دلیل رنگ آب گوجه فرنگی که موقع آشپزی روی وسایل آشپزخانه شما می ریزد ، باقی می ماند.

لیکوپن را بیشتر بشناسید این مولکول اعجاب انگیز اولین بار در سال 1931 کشف شد . همانطور که پیشتر گفته شد ، لیکوپن در دسته ی مواد مغذی گیاهی قرار می گیرد. به بیان ساده ، مواد مغذی گیاهی آنتی اکسیدان هایی هستند که در گیاهان وجود دارند. این نوع از مواد مغذی توسط بدن انسان تولید نمی شوند ، اما گیاهان مختلف در برابر آسیب های محیطی ، مثل حشره کش ها ، سموم و اشعه UV ، با تولید این آنتی اکسیدان ها ، از خود محافظت می نمایند.

دقیقا مثل گیاهان ، بدن انسان هم در معرض خطرات گوناگون مواد شیمیایی موجود در محیط زیست و یا اشعه ی مضر آفتاب قرار دارد. رادیکال های آزاد می توانند تمام جوانب سلامتی را تحت تاثیر خود قرار دهند. دقیقا به همین دلیل نیز ما نیاز داریم سبزیجات و میوه ها در انواع رنگ ها را مصرف کنیم تا مطمئن شویم انواع مختلفی از این آنتی اکسیدان های گیاهی را به بدن خود رسانده ایم .

بیش از بیست و پنج هزار نوع آنتی اکسیدان گیاهی تا کنون کشف شده و پنج مورد از بهترین انواع این مواد در دسته ای به نام کاروتینوئید قرار می گیرند. کاروتینوئید ها هم به گیاه در جذب نور کمک می کنند و هم از آن در برابر اشعه ی UV محافظت می نمایند. لیکوپن هم در همین لیست و یکی از پنج آنتی اکسیدان برتر محسوب می شود.

مثل دیگر انواع کاروتینوئید ها ، لیکوپن محلول در چربی است و به همین دلیل نیز مصرف آن همراه با چربی هایی مثل نوع موجود در آووکادو ، روغن زیتون و دانه ها بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود. ماده ی غذایی که بیشترین لیکوپن را دارد گوجه فرنگی است.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که تمام مولکول های لیکوپن با یکدیگر یکسان نیستند. مولکول لیکوپن ساختاری خطی دارد که از خطی به حالتی خمیده در جریان خون تغییر شکل می دهند. در واقع بدن ترجیح می دهد مولکل های لیکوپن را به فرم خمیده جذب نماید و این خمیدگی در مولکول ها توسط گرما امکان پذیر می باشد.

بله ، استفاده از گرما حین آشپزی با مواد غذایی سرشار از لیکوپن ، این مولکول های را به شکل خمیده در می آورد و در نتیجه جذب آن برای بدن راحت تر خواهد بود . بر خلاف دیگر آنتی اکسیدان های گیاهی ، کاروتینوئید ها ، که لیکوپن نیز یکی از آن هاست ، خاصیت خود را با گرما از دست نمی دهند.

به خاطر داشته باشید عامل مهم دیگری که در جذب لیکوپن تاثیر می گذارد ، چربی است . بنابراین یکی از بهترین راه های بهره برداری از لیکوپن موجود در گوجه فرنگی ، پختن و درست کردن سس گوجه با روغن های سالم است.

مواد غذایی حاوی لیکوپن گوجه فرنگی ، هندوانه ، گریپ فروت ، مارچوبه ، پاپایا ، کلم قرمز ، انبه ، هویج

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: