یکی از بهترین آنتی اکسیدان ها آنتی اکسیدان ها به دلایل مختلف بسیار مهم هستند ، خصوصا امروزه که مواد غذایی فراوری شده همه دنیارا فرا گرفته و بدن را در مقابل بیماری ها ناتوان می سازند. لیکوپین شاید به ارزش طلای هم وزن خود باشد ، زیرا از بدن در برابر این بیماری ها حفاظت می نماید.

لیکوپین آنتی اکسیدانی است که توانایی محافظت از بدن در برابر سموم آفت کش را دارد . همچنین مطالعات نشان می دهند این آنتی اکسیدان گیاهی از تخریب کبد در اثر سموم پیشگیری می کند و حتی آسیب های وارد آمده به قشر آدرنال را بهبود می بخشد. آدرنال در واقع میزان واکنش های بدن به استرس را تنظیم می نماید و سموم آفت کش روی این قسمت مهم مغز تاثیرات منفی فراوانی می گذارند.

لیکوپین همچنین به مقابله با عفونت کمک می کند حتی خواص موجود در این ماده ی گیاهی موجب بهبود ستون فقرات محافظ نخاع ، در موارد جراحت در این ناحیه ، می شود. البته این کشف اخیر در مورد فواید لیکوپن جای تحقیقات بیشتری دارد ، زیرا آسیب به نخاع ، دلیل اصلی ناتوانی های جسمی محسوب می گردد.

کمک به پیشگیری از سرطان باز هم به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود ، لیکوپن هر ماده ای را که در آن وجود دارد به ماده ی غذایی ضد سرطان تبدیل می نماید. تحقیقات نشان می دهند لیکوپن قادر به پیشگیری از رشد سلول های سرطای سینه و پروستات ، از طریق انسداد خطوط انتقال پیام در این سلول ها ، می باشد.

مثل تاثیرات مثبت لیکوپن روی درمان سرطان سینه و پروستات ، لیکوپن همچنین مانع از رشد تومور بدخیم کلیه می گردد.

حفظ سلامت چشم ها استرس اکسیداتیو موجب بروز بیماری های مربوط به چشم می شود و لیکوپن می تواند از بروز چنین بیماری هایی پیشگیری کند و همین امر لیکوپن را به یکی از بهترین مواد مغذی برای سلامت چشم ها تبدیل می نماید.

لیکوپن همچنین روی واکنش های شیمیایی ، که منجر به دژنراسیون ماکولا ، بیماری مرتبط با سالخوردگی و یکی از عوامل اصلی نابینایی در سنین پیری ، تاثیرات مثبت فراوانی دارد.

کاهش درد های عصبی نوروپاتی و یا درد عصبی ، دردی پیچیده است که در اثر آسیب به سیستم عصبی محیطی رخ می دهد . نوروپاتی می تواند دلایل مختلفی از اعتیاد به الکل گرفته تا قطع اندام و یا دیابت داشته باشد. این درد همچنین گاهی بدون هیچ دلیل پدیدار می شود.

لیکوپن ، خصوصا در مقابله با نوروپاتی دیابتی ، خواص ضد درد زیادی از خود نشان می دهد. تحقیقات نشان می دهند رژیم غذایی سرشار از لیکوپن قادر به کاهش درد در افرادی که از نوروپاتی رنج می برند می باشد.

مناسب برای سلامت مغز در رابطه با سیستم عصبی و لیکوپن تحقیقات زیادی صورت گرفته است. لیکوپن را در واقع یکی از درمان های ممکن برای به تعویق انداختن بروز علایم آلزایمر و پیشرفت آن از طریق بهبود سلول های آسیب دیده در نظر می گیرند.

بهبود سلامت قلب لیکوپن یکی از مواد مغذی توصیه شده برای کاهش فشار خون بالا بشمار می رود. لیکوپن همچنین می تواند از بسیاری از بیماری های قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر ، ایسکمی میوکارد ( بیماری کاهش جریان خون در قلب در اثر انسداد عروق ) و تصلیب شریان ، پیشگیری نماید.

کمک به سلامت استخوان ها ویتامین K و کلسیم تنها مواد مغذی موثر در استحکام استخوان ها نیستند. لیکوپن نیز باعث کاهش اثرات مخرب استرس اکسیداتیو در استخوان ها می شود. استرس اکسیداتیو در واقع موجب مرگ سلول ها و در نتیجه ضعیف شدن استخوان ها می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: