امروزه پزشکان احتمال اثرگذاری جهش های ژنتیکی در میزان کلسترول خون را کم در نظر می گیرند و این عامل تنها مسئول دو درصد ازموارد کلسترول بالا در میان افراد است. این در حالی است که در گذشته این آمار حدود 25 درصد از جمعیت را شامل می شد. کلسترول بالا در واقع یعنی میزان بیش از حد کلسترول LDL ، یا به عبارتی کلسترول مضر ، زیرا این نوع از کلسترول عامل اصلی بروز رسوب و پلاک در رگ ها محسوب می شود.

بسیاری از متخصصان بر این باور بودند که کلسترول LDL بالای 190 ، یعنی وجود جهش های ژنتیکی کلسترولی در فرد به عنوان مهمترین عامل بروز این مشکل . اما بسیاری از عوامل دیگر ، مثل رژیم غذایی ناسالم ، نداشتن تحرک کافی و غیره ، نیز می توانند روی سطح کلسترول خون تاثیر گذار باشند. هر یک از این عوامل به تنهایی توانایی چندانی در بروز تغییرات چشمگیر در سطح کلسترول خون ندارند ، اما زمانی که همه با هم اتفاق بیافتند ، بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

برای انجام تحقیقات ، متخصصان اطلاعات مربوط به حدود بیست و شش هزار نفر ، با کلسترول بسیار بالا را مورد بررسی قرار دادند. سه نوع جهش ژنی وجود دارد که ممکن است موجب بروز کلسترول بالا می شود. در این افراد با میزان کلسترول بالا احتمال بروز بیماری های مرتبط با گرفتگی رگ ها ، در حدی که جان آنها را تهدید نماید ، 22 برابر بیش از افراد با کلسترول نرمال ( 130 میلی گرم به ازای هر دسی لیتر و کمتر ) است .

در واقع کلسترول بالا به تنهایی چنین خطری را ایجاد نمی نماید ، بلکه اگر این کلسترول با جهش های ژنتیکی همراه شود ، جای نگرانی بسیار زیادی خواهد داشت.

در افرادی که کلسترول بالا ، بدون جهش های ژنتیکی دارند ، احتمال بروز بیماری های مرتبط با گرفتگی رگ ها شش برابر بیشتر از افراد با کلسترول نرمال می باشد.

گاهی کلسترول مفید زیاد هم خوب نیست آنچه از آن با عنوان " کلسترول مفید یاد می شود ، ممکن است در برخی موجب بروز سکته شود. به طور کلی محققان کلسترول LDL را یکی از عوامل موثر در کاهش خطر سکته ی قلبی می دانند. اما جهش های ژنتیکی نادری در برخی از افراد وجود دارد که این نوع از کلسترول را تا حد غیر نرمالی افزایش می دهد و برخلاف باور عموم در چنین شرایطی خطر سکته ی قلبی افزایش می یابد.

محققان در نتیجه ی این تحقیقات کشف کرده اند خطری که این نوع از جهش ژنتیکی در رابطه با سکته ی قلبی در پی خواهد داشت با خطر سیگار کشیدن برابر است. به طور کلی کلسترول HDL عاملی برای بهبود جریان خون و پیشگیری از بیماری های قلبی بشمار می رود . اما این نوع از جهش ژنتیکی موجب تولید میزان زیادی از این کلسترول شده که وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند . همین موضوع توضیحی مناسب برای عدم اثربخشی برخی از داروها ومکمل های افزایش HDL محسوب می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: