تا به حال به این نکته فکر کرده اید که بعد از یوگا چه اتفاقی برای مغز می افتد ؟ احساس شادی و سر زندگی شما بعد از انجام تمرینات یوگا ، موضوعی سطحی نیست. استفاده از اسکن مغز به دانشمندان کمک کرده تا تاثیرات یوگا بر تغییر ماهیت شمیایی مغز را بعد از این نوع از ورزش ثابت کنند. استفاده ازتمرینات یوگا و مدیتیشن کمک می کند تا به طور طبیعی برخی از مشکلات سلامتی ، خصوصا مربوط به مغز ، کاهش یابد.

چگونگی تاثیر یوگا بر مغز هرچند موضوعاتی نظیر تاثیر یوگا بر درمان بیماری ها ، بسیار کمتر از درمان های دارویی مورد مطالعه قرار می گیرند، اما برخی از فواید ثابت شده و علمی این ورزش را با هم مورد بررسی قرار می دهیم .

تولید کننده ی گابا (GABA ) در مغز آیا می دانستید یوگا یکی از بهترین درمان های اضطراب محسوب می شود ؟ زیرا این ورزش روی گابای مغز تاثیر می گذارد . از گابا به عنوان انتقال دهنده ی عصبی خنک کننده نیز یاد می شود . در واقع گابا برای سرکوب فعالیت های عصبی ضروری می باشد. گابا در بدن شما اثری آرامش بخش ، نظیر نوشیدن الکل ، و بدون مشکلات و عوارض جانبی آن دارد که البته اثر الکل هم کاملا موقتی و غیر واقعی است.

یوگا در واقع تولید طبیعی گابا در مغز را ، بدون درمان های سنتی از طریق داروهای ضد اضطراب ، افزایش می دهد. بهتر است مصرف چنین داروهایی را کنار بگذارید ، زیرا عوارض جانبی خطرناکی را در پی خواهند داشت. یوگا قطعا از مشکلاتی مثل بی خوابی ، تشج و دیگر عوارض جانبی داروهای ضد اضطراب بهتر است.

پیاده روی برای کاهش وزن بسیار مفید است ، اما ممکن است عامل دفاعی مناسبی در برابر اضطراب و افسردگی نباشد. تمرینات یوگا اما موجب تولید گابای ضد اضطراب بیشتری در تالاموس مغز ، نسبت به پیاده روی ، می شود . طبق تحقیقات ، یک ساعت جلسه ی تمرینی یوگا ، نسبت به یک ساعت مطالعه ی تفریحی ، تولید گابا را در مغز تا 27 درصد افزایش می دهد. یوگا در واقع ترکیبی از تفس ، مدیتیشن و فعالیت بدنی است و به همین دلیل یکی از بهترین درمان های افسردگی و اضطراب بشمار می رود .

ساخت قشر خاکستری سالم تر در مغز یوگا قادر به کاهش و یا پیشگیری از عوارض درد های مزمن بر مغز می باشد. در واقع ، ماده ی خاکستری مغز ، در اثر درد های مزمن ، کاهش می یابد.

ماده ی خاکستری در غشاء مغزی قرار گرفته است . کاهش ماده ی خاکستری ، مشکلاتی نظیر اختلال حافظه ، مشکلات احساسی ، عدم تحمل درد و کاهش یادگیری را بوجود می آورد .

اما یوگا و مدیتیشن اثراتی متضاد درد های مزمن بر مغز خواهند داشت. تحقیقات نشان داده در مغز افرادی که تمرینات یوگا را به طور منظم انجام می دهند ، ماده ی خاکستری بیشتری وجود دارد. این بدان معناست که یوگا قادر به درمان برخی از انواع افسردگی می باشد و یکی از موثر ترین مسکن های درد محسوب می شود. یوگا همچنین در از بین بردن افسردگی در خانم های باردار تاثیرات مثبت فراوانی خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: