اگر شما هم یکی از طرفداران ورزش هستید ، حتما اسم هورمون رشد و ارتباط آن را تقلب در مسابقات را شنیده اید . به هر حال ، هورمون رشد یکی از افزایش دهنده های طبیعی تستوسترون در بدن است که فواید زیادی هم به همراه خود دارد.

هورمون رشد توسط غده هیپوفیز تولید می شود و نقشی حیاتی در بازسازی سلول ها ، رشد و سلامت اندام های حیاتی مثل مغز و بافت بدن به طور کلی ایفا می نماید. وقتی این هورمون ترشح می شود ، در جریان خون برای دقایقی فعال می ماند تا توسط کبد به دیگر فاکتورهای رشد تبدیل گردد. مهمترین این فاکتورها شبه انسولین نام دارد که رشد تمام سلول ها را ارتقاء می بخشد.

تحقیقات در زمینه ی هورمون رشد ، عمری تقریبا صد ساله دارد و ساخت نوع مصنوعی آن برای اولین بار ، به سال 1980 میلادی باز می گردد. FDA استفاده از هورمون رشد ساخته ی دست انسان را در موارد خاص مجاز دانسته است .

کمبود هورمون رشد در بدن نشانه های کمبود هورمون رشد در بدن بسته به سن اشخاص متفاوت است . در میان کودکان ، رشد کمتر از دو اینچ در سال و داشتن اندامی بسیار کوچکتر در مقایسه با سایر هم سن و سالان ، از علایم کمبود هورمون رشد محسوب می شود. رشد طبیعی از همان سال اول زندگی تا سن بلوغ سالانه 2.5 اینچ در نظر گرفته می شود . با رسیدن به سن بلوغ ، میزان رشد به 4 اینچ در سال می رسد . البته کاهش هورمون رشد در بدن کودک هیچ ارتباطی به سطح هوش ندارد.

از دیگر علایم کمبود هورمون رشد در بدن می توان به این موارد اشاره کرد :

چهره ای که به ظاهر بسیار جوانتر از دیگر افراد در سن یکسان باشد . بلوغ دیررس افزایش چربی در نواحی شکمی پیشانی برجسته رشد کم موها

در بزرگسالان هم کمبود هورمون رشد علایمی دارد که آنها را مطرح می کنیم :

افسردگی ، ریزش مو ، کاهش قدرت و توده ماهیچه ها ، اختلال حافظه ، عدم تمرکز ، پوست خشک ، افزایش تری گلیسیرید ، خستگی ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، افزایش سطح کلسترول LDL ، مقاومت انسولین ، کاهش تراکم استخوان ها ، حساسیت نسبت به دمای هوا ، افزایش وزن ، خصوصا دور شکم .

تاثیر هورمون رشد بر بدن مردان و زنان امروزه خانم های بسیاری هورمون رشد را ، به دلیل تاثیر آن بر کاهش سرعت پروسه ی سالخوردگی و کاهش وزن ، مصرف می کنند . کمبود هورمون رشد در بدن معمولا به دلیل عدم تولید آن توسط غده ی هیپوفیز پیش می آید.

به طور کلی در بدن زنان تولید هورمون رشد از بیست سالگی شروع به کاهش نموده و از این سن به بعد خانم ها مشکلاتی نظیر خشکی پوست ، نازک شدن موها ، تجمع چربی در نواحی شکمی و پدیدار شدن چین و چروک را تجربه خواهند کرد.

تحقیقات نشان می دهند در بدن زنان هورمون رشد بیشتری نسبت به مردان تولید می شود . هورمون رشد کافی در واقع به خانم ها در حفظ تناسب اندام و خاصیت ارتجاعی پوست کمک می کند. اگر در میزان تولید هورمون رشد تعادل برقرار شود ، خطر ابتلا به پوکی استخوان کاهش می یابد. تزریق درون ماهیچه ای هورمون رشد گاها به کنترل الگوی خواب ، بهبود کیفیت پوست ، کاهش وزن و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

مردان اولین علایم کاهش هورمون رشد را بعد از سی و پنج سالگی مشاهده می کنند. این علایم شامل کاهش میل جنسی ، ضعف ، ریزش مو و اختلال حافظه می شوند. هورمون رشد در واقع به مردان قدرت و توانایی جسمانی می بخشد . به همین دلیل استفاده از این هورمون در میان ورزشکاران حرفه ای بسیار شایع است. در مرد ها هم استفاده از هورمون رشد مانع ریزش مو شده و به چربی سوزی و حفظ زیبایی پوست کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: