اهمیت خواب شبانه ی با کیفیت بارها در تحقیقات مختلف ثابت شده است . با این وجود حدود 45 درصد مردم از کمبود خواب رنج می برند. اختلال خواب ، پیشرفت و بروز بیماری های مختلف را در پی دارد و عملکرد طبیعی بدن در حل مشکلات سلامتی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با این وجود که عوامل زیادی ، مثل فضای اتاق ، بالش و تشک در بهبود کیفیت خواب موثرند ، اهمیت حالت بدن ما هنگام خواب شبانه گاهی نادیده گرفته می شود .

سه مدل اصلی از خوابیدن وجود دارد : خوابیدن به پشت ، پهلو و شکم . با این وجود که خوابیدن به پشت و پهلو توسط اکثر متخصصان توصیه می شود ، پزشکان بر این نکته نیز تاکید دارند که حالت قرار گرفتن بدن در طول شب باید با توجه به نیاز های فرد و با در نظر گرفتن راحتی شخص انتخاب شود. در این قسمت به فواید و مشکلات هر یک از حالت های مطرح شده می پردازیم.

خوابیدن به پشت خوابیدن به پشت وزن را روی ستون فقرات ، گردن و مفاصل متمرکز می نماید. به همین دلیل این روش برای بسیاری راحت ترین مدل خوابیدن محسوب می شود ، علاوه بر این به بهبود جریان خون و استراحت بهینه کمک می کند. خوابیدن به پشت فشار روی دیسک کمر را کاهش می دهد و برای سلامت گردن و کمر بسیار مناسب است.

اما این روش خوابیدن ، مثل دیگر روش ها ، مشکلاتی هم دارد. اگر می خواهید به کمر بخوابید باید مطمئن شوید گردن شما در وضعیتی درست قرار می گرد و یا به تعبیری زیاد بالا و یا زیاد پایین نباشد. گردن باید با ستون فقرات هم تراز باشد و این هم بستگی به نوع بالش شما دارد . انتخاب بالش مناسب برای سلامت گردن و ستون فقرات بسیار مهم است.

خوابیدن به کمر همچنین خر و پف را افزایش می دهد و ممکن است آپنه ی خواب را در پی داشته باشد. با خوابیدن به پشت احتمال بروز آپنه ی خواب دو برابر افزایش می یابد. اگر از خر و پف رنج می برید ، شاید بهتر باشد وضعیت خواب خود را تغییر دهید.

خوابیدن به پهلو نزدیک به 70 درصد از مردم خوابیدن به پهلو را ترجیح می دهند. محققان معتقدند خوابیدن به پهلو ، با پاهای خمیده و بالش بین زانوها بهترین وضعیت خوابیدن محسوب می شود . این مدل از خوابیدن خشکی ماهیچه های کمر را کاهش می دهد.

افرادی که به پهلو می خوابند کمتر خر و پف می کنند. ، اما احتمالا فشار بیشتری را روی عصب های خود احساس می نمایند که همین موضوع منجر به درد کمر و گردن می شود. بنابر این ، نوع بالش و طرز قرار گرفتن آن زیر سر از اهمیت بالایی برخوردار است. بالش باید به اندازه ی کافی سفت و بلند باشد تا سر در حالتی طبیعی حفظ شود و به این ترتیب فشار روی گردن و شانه ها کاهش یابد.

علاوه بر این ، خوابیدن روی پهلوی چپ با راست نیز تفاوت هایی دارد. برای مثل خوابیدن به پهلوی چپ رفلکس اسید معده را کاهش می دهد. اما به طور کلی خوابیدن روی پهلو به اندام های داخلی مثل کبد ، شش ها و معده فشار می آورد . بنابراین بهتر است در طول شب جهت خوابیدن خود را تغییر دهید.

خوابیدن به شکم روشی از خوابیدن که بیشترین مشکل را ایجاد می کند ، خوابیدن به شکم است. خوابیدن روی شکم ممکن است تاثیرات منفی روی سیستم گوارش و گردش خون داشته باشد و علاوه بر این به گردن و کمر فشار وارد می آورد. افرادی که روی شکم می خوابند باید برای تنفس گردن را به یک سمت خم کنند . همین موضوع گردن را تحت فشار زیادی قرار می دهد.

البته هیچ یک از روش های خوابیدن بدون نکته ی مثبت نیست . محققان معتقدند خوابیدن روی شکم حرکت های بدن در طول خواب را محدود می نماید و در نتیجه خوابی عمیق تر و با کیفیت تر خواهید داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: