علی رغم صحبت های گاه و بی گاه متخصصان مختلف درباره ی اینکه استرس مهمترین عامل ایجاد بیماری و اختلالات سلامتی در بدن انسان می باشد ، هنوز عده ی زیادی از این واقعیت آگاهی ندارند.

استرس عاملی بسیار خطرناک برای سلامتی انسان محسوب می شود که معمولا با علایمی گیج کننده ، که تشخیص آن را دشوار می سازد ، خود را نشان می دهد. اما همیشه به خاطر داشته باشید رهایی از استرس و فشار روحی اولین گام در بازیابی سلامتی و به طور کلی پیشگیری از بیماری ها به حساب می آید.

مهمترین علایمی که استرس زیاد خود را به وسیله ی آنها نشان می دهد را در این قسمت مطرح می کنیم :

اختلال خواب اگر الگوی خواب شما اخیرا دچار تغییرات زیاد شده ، یا با وجود خستگی زیاد نمی توانید بخوابید ، باید فکر چاره باشید. در چنین شرایطی در واقع بدن شما در حال یافتن بهترین راه برای کنار آمدن با استرس می باشد . علاوه بر این ، اگر شب ها کابوس می بینید و یا قبل از رفتن به رختخواب نگران هستید ، باید سریع تر ریشه مشکل خود را پیدا کنید .

در صورت وجود فشار روحی شدید ، خواب اولین فاکتوری است که تحت تاثییر قرار می گیرد. رژیم غذایی سالم تر ، یوگا و مدیتیشن و انجام دیگر تمرینات ورزشی در رفع مشکل به شما کمک می کنند.

ریزش مو میزان ریزش موی طبیعی به طور متوسط ، 100 عدد در روز می باشد. گاهی اوقات فشار روحی شدید در عملکرد نرمال بدن اختلال ایجاد کرده و یکی از عواملی که در آن تغییر ایجاد می شود ، میزان ریزش موی روزانه است. البته این فشار تنها روحی نبوده و ممکن است جسمی نیز باشد.

اگر اخیرا دچار ریزش مو شده اید ، مطمئن شوید دلیل آن فشار روحی و یا جسمی نیست.

نوسانات شدید خلق و خو اگر استرس ، تعادل در هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد ، ممکن است نوسانات شدید خلق و خو را تجربه کنید. استرس می تواند اضطراب ، اعتیاد ، رفتار های وسواس گونه و دیگر اختلالات روحی را بوجود آورد . پس بهتر است در صورت مشاهده ی چنین مشکلاتی از یک مشاور کمک بگیرید.

نوسانات وزن استرس ممکن است نواسات غیر طبیعی وزن را در پی داشته باشد ، به این صورت که با کاهش سرعت سوخت و ساز بدن ، در اثر استرس ، وزن افزایش یافته و یا با از دست رفتن اشتها وزن کاهش یابد. اگر چنین موقعیتی را تجربه کرده و برای آن هیچ دلیلی نیافته اید ، به دنبال درمان حال روحی خود باشید.

درد در قسمت های مختلف بدن معمولا افراد ، درد را در بدن خود جدی نمی گیرند و این اشتباه بزرگی است . زیرا همین درد شاید خبر از بروز مشکلی جدی داشته باشد. با افزایش فشار روحی ، بدن با درد در ناحیه ی شکم و سینه ، گرفتگی ماهیچه ها ، حالت تهوع و غیره واکنش نشان دهد.

تحت چنین شرایطی ، سر درد های عصبی به سراغ شما می آیند ، مفاصل شما خشک می شوند و درد تمام بدن را فرا می گیرد . در این شرایط ، باید هرچه سریعتر استرس را تحت کنترل خود درآورده و به بدن و مغز خود استراحت دهید.

بی قراری اگر استرس زیادی داشته باشید ، احساس راحتی نمی کنید ، همیشه نگران هستید و استراحت را از یاد می برید. باید با ترس های خود رو به رو شوید . هیچ وقت چنین مشکلی را نادیده نگیرید ، زیرا ممکن است با سرعت زیادی پیشرفت کند.

مشغولیت ذهنی همچنین ، اگر مدام به فکر شرایط اقتصادی ، کار و تعهدات خود هستید ، یعنی استرس شدیدی دارید . تا وقتی خود را از این افکار جدا نکنید ، مشکلات قابل حل نخواهند بود.

نگرانی درباره مسائل ، فقط به بدتر شدن آنها کمک می کند و حتی منجر به بروز اختلالات جدی سلامتی می شود. از چک کردن مداوم تلفن همراه خود دست بردارید و زیاد به تقویم نگاه نکنید .

کم صبری اگر اخیر حتی نسبت به نزدیک ترین دوستان و اعضای خانواده ی خود کم صبر ، عصبانی و حساس شده اید ، احتمالا روح شما به شدت خسته است . این مشکل را جدی بگیرید و کمی به خودتان زمان دهید تا از این احساسات منفی رهایی یابید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: