چگونگی هضم مواد غذایی توسط سیستم گوارش و میزان عملکرد صحیح آن را می توان از طریق زبان افراد تشخیص داد . در واقع با بررسی لایه ی روی زبان و رنگ آن می توانید میزان سلامت سیستم گوارش را ارزیابی کنید .

پوشش زبان پوشش روشن ، نازک و سفید : نشان دهنده ی سیستم گوارش سالم می باشد .

پوشش ضخیم : نشانه ای از رطوبت زیاد و یا مایعات بیماری زا محسوب می شود . این پوشش ضخیم ممکن است به رنگ زرد و یا سفید باشد . در اکثر مواقع پوشش ضخیم روی زبان در اثر عملکرد ضعیف سیستم گوارش بوجود می آید .

زبان بدون لایه ی پوششی : این عدم پوشش ممکن است به دلیل خستگی بدن باشد . برای مثال زبان ملتهب و به رنگ قرمز و مرطوب نشان از کمبود رطوبت و آب در بدن دارد . وجود مایعات کافی در بدن ، برای سلامت و عملکرد صحیح سیستم گوارش ضروری است .

رنگ زبان زبان رنگ پریده : به ما می گوید شاید در بدن خون کافی وجود نداشته باشد . معمولا ریشه رنگ پریدگی زبان را می توان رژیم غذایی دانست . زیرا غذا به بدن انرژی لازم را برای خونسازی می دهد .

زبان بنفش و یا کبود : این می تواند یک هشدار باشد برای اینکه خون و مایعات به خوبی در بدن گردش نمی کنند . عدم گردش مناسب خون ، خود را به فرم رکود احساسی و افسردگی نیز نشان می دهد .

اگر اخیرا قادر به بیان احساسات خود نیستید ، یک متخصص طب سوزنی می تواند با نگاه کردن به زبان ، مشکل شما را تشخیص دهد . زیرا زبان شما قادر به ارسال نشانه هایی درباره ی احساساتتان می باشد .

نوک زبان این قسمت از زبان حرف های بسیاری درباره ی احساسات شما می گوید .

نوک زبان قرمز : یعنی نوک زبان قرمز تر از سایر نواحی آن است . این مورد را می توان نشانه ی استرس دانست . طبق طب سنتی چینی وقتی زیاد نگران هستید و فکر می کنید ، بدن از مایعات خنک کننده خالی شده و گرمای بیشتری تولید می شود و این گرما در زبان خود را با رنگ قرمز نشان می دهد . منطقی به نظر می رسد که در چنین شرایطی مواد غذایی گرما زا نخورید . این مواد شامل قهوه ، غذاهای پر ادویه و گوشت قرمز زیاد می شوند .

زبان بدون نشانه : این اتفاق زمانی می افتد که شخص آسیب های روحی شدید را تجربه کرده باشد . از نظر احساسی این فرد درون گرا است و احساس ضعف و شکست می نماید .

خطرات زبان با لایه ی پوششی ضخیم وقتی زبان شما با لایه ای ضخیم پوشیده می شود ، وقت آن رسیده در زندگی خود تغییراتی ایجاد نمایید . لایه ی پوششی ضخیم در قسمت میانی یا قسمت انتهایی نشان می دهد سیستم گوارش تحت فشار است . رشد بیش از اندازه ی باکتری ها در سیستم گوارشی خود را به شکل لایه ای ضخیم به رنگ سفید و یا زرد روی زبان نشان می دهد .

رطوبت زیاد نیز این لایه ی ضخیم را بوجود می آورد . وقتی با پر خوری سیستم گوارش خود را به سختی می اندازیم ، در واقع تحرک معده و روده را کاهش می دهیم . این عدم تحرک و هماهنگی برای چند بار خیلی جدی نیست ، اما به مرور زمان مشکلات جدی تری مثل اختلال در سیستم ایمنی و ترشح هورمون ها را بوجود می آورد .

راه های مقابله با این مشکل اگر پوشش روی زبان شما ضخیم شده ، این راهکارها را امتحان کنید :

مواد غذایی تخمیری مواد غذایی و نوشیدنی های پروبیوتیک از بهترین مواد هستند که سیستم درونی شما را به حالت تعادل باز می گردانند . زبان سالم باید ظاهری تازه با پوششی سفید و بسیار نازک داشته باشد . مواد غذایی پروبیوتیک و آنزیم های موجود در آن مجاری گوارشی را به باکتری های مفید مجهز می کند و مشکلات گوارشی را بهبود می بخشد .

استفاده از قانون 80/20 یکی از ساده ترین راهکارها برای بهبود عملکرد سیستم گوارش ، استفاده از قانون بوم شناسی بدن به اسم 80/20 است . این عبارت بدان معنا است که غذاخوردن را تا زمانی ادامه دهید که 80 درصد احساس سیری می کنید ؛ و یا بشقاب غذایی خود را با مواد نشاسته ای و اسیدی پر نکنید . مطمئن شوید 80 درصد بشقاب شما را سبزیجات غیر نشاسته ای ، مواد غذایی پروبیوتیک و سبزیجات دریایی تشکیل می دهد .

استفاده از ادویه ها گیاهان و ادویه ها مثل زردچوبه ، هل ، زنجبیل ، گشنیز ، فلفل سیاه و رازیانه همگی به داشتن سیستم گوارشی سالم کمک می کنند .

چای زنجبیل گرم یک فنجان چای گرم بیست دقیقه قبل از غذا بهترین راه حفظ سلامت دستگاه گوارش است . چای زنجبیل همچنین فوایدی مثل از بین بردن سوء هاضمه و حالت تهوع دارد .

آنزیم ها آنزیم ها هم به پروسه ی گوارش از طریق بهبود توانایی بدن در تجزیه ی غذا در بدو ورود به معده و بعد در روده ، کمک می کنند و جذب مواد مغذی را افزایش می دهند .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: