استرس نوعی بیماری است که به دلیل تنش و عوامل ناشی از آن در فرد بروز پیدا می کند. این بیماری از لحاظ روانی و ذهنی بر روی فرد اثر می گذارد. غرقه شدن در فعالیت های مدیریت استرس بطور منظم کمک می کند تا فرد آرامش روانی و ذهنی خود را دریابد.

موقعیت های استرس زا بسیاری در زندگی روزمره ما وجود دارد و در چنین شرایطی آرام ماندن با دشواری همراه خواهد بود. استرس بیش از حد می تواند با نشانه های متعدد جسمی و روانی مانند تحریک پذیری ، تپش قلب ، بی خوابی و غیره زندگی فرد را دچار اختلال کند. در این مقاله به برخی از فعالیت ها که باعث غلبه بر استرس می شوند نگاهی گذرا می اندازیم.

تمرینات تنفسی

تمرینات تنفسی را می توان در هر زمان و مکان انجام داد. زمانی که فرد استرس دارد تنفس او کم عمق و نامنظم بوده و با تپش قلب همراه خواهد بود. پس بر روی الگوی تنفسی خود تمرکز کنید و سعی کنید نفس عمیق و منظم بکشید. تنفس عمیق یکی از بهترین راهها برای از بین بردن استرس است. هنگامیکه شخص نفس عمیق می کشد مقدار زیادی اکسیژن وارد بدن او می شود که این جریان اکسیژن در شل شدن عضلات بدن ، آرامش ذهن و بیدار شدن از خواب در ذهن و در نتیجه تسکین فرد نقش دارد.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای مدیریت استرس حائز اهمیت می باشد. رژیم غذایی سالم شامل تمام مواد مغذی ضروری به مقدار کافی می باشد. خوردن یک صبحانه سالم و مغذی یک شیوه ی خوب برای شروع یک روز عالی است که انرژی شما را در طول روز نگه می دارد. مصرف روزانه پنج وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذایی بزرگ کمک می کند که فرد انرژی لازم را برای فعالیت در طول روز داشته باشد. بهتر است از مصرف کافئین که باعث بروز نوسانات خلقی در فرد می شود اجتناب کنید. برای رهایی از استرس قهوه ، شکلات و نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

دنبال کردن یک سرگرمی

غرقه شدن در هرگونه فعالیت خلاقانه که شما از انجام آن در طول اوقات فراغت خود لذت ببرید می تواند در سلامت جسمی و روحی شما تاثیر بگذارد. سرگرمی که به شما آرامش روحی و ذهنی می دهد بعنوان یک فعالیت مفید در نظر گرفته می شود. یک سرگرمی نظیر نقاشی ، رقص ، باغبانی ، و یا پخت و پز آرامش را به شما بازمی گرداند.

روابط

تشکیل و حفظ رابطه یک سیستم پشتیبانی قوی در فرد برای پیشگیری و مقابله با استرس ایجاد می کند.در ارتباط بودن با دیگران در زندگی فرد تاثیر بسیار مهمی دارد. داشتن روابط اجتماعی و در ارتباط بودن با دوستان و خانواده ، صحبت کردن با دیگران و بیان احساسات به آنها یک شیوه ی درمانی موثر برای از بین بردن استرس است.

مدیریت زمان

مهم ترین نکته در مدیریت فرآیند استرس مدیریت زمان است.برای این کار برنامه ریزی بسیار ضروری است و انجام کارهای مهم و قرارگرفتن آنها در صدر جدول برنامه ریزی بسیار اهمیت دارد.

بازی کردن

در محل کار خود بازی کنید و فعالیت های گروهی را برای کنترل استرس انجام دهید. بسیاری از سازمان در قسمت مدیریت استرس که در رابطه با آن سخنرانی می کنند این را مورد اشاره قرار می دهند. یک بازی ساده برای رهایی از استرس و کسب آرامش بسیار مهم است.

شاد باشید

مسلما سلامت روحی شماسلامت جسمانی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. نگرانی در مورد آینده را از خود دور کنید و از زندگی خود در حال حاضر لذت ببرید و شاد باشید. تماشای فیلم های خنده دار ، کتب طنز آمیز و یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش استرس را از شما دور می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: