برخی از افراد در نواحی گوش و فک خود زمانیکه شروع به جویدن یا صحبت می کنند ، درد احساس می کنند. برخی از دلایلی که در بروز این درد نقش دارند را در این مقاله مورد اشاره قرار می دهیم.

دندان قروچه

این امر اغلبا یکی از دلایل فک یا گوش درد در نوجوانان بشمار می آید.در این حالت فرد دندان های خود را بسختی بر روی هم می ساید. در صورتی که دندان قروچه شدید باشد فرد ممکن است به گاردهای دندان ، رفتار درمانی یا درمان های پزشکی نیاز پیدا کند. زمانی که درد شدید وجود داشته باشد می توان آن را نشانه ای از اختلالات گیجگاهی فکی بشمار آورد.

اختلالات گیجگاهی فکی زمانیکه مفاصل بگونه ای غیرطبیعی سفت می شوند و نشانه هایی نظیر سردرد و همچنین درد در گوش و فک در فرد وجود دارد ،می توان آن دلیلی دانست بر ابتلا به اختلالات گیجگاهی فکی و یا اختلالات مفصل گیجگاهی فکی. همچنین دندان قروچه نیز می تواند باعث بروز اضطراب ، خستگی ، استرس یا جویدن ناخن گردد. این شرایط اکثرا خانوم ها را تحت تاثیر قرار می دهد بخصوص در سنین باروری این موارد بیشتر مشاهده می شود. درد در فک ، بافت های اطراف آن و محدودیت در حرکات فک بسیار مشاهده می شود.

سرطان

سرطان غدد بزاقی موجود در گلو ، گردن و دهان می تواند منجر به درد شدید در گوش و فک گردد. در واقع این نوع نادری از سرطان است. این بیماری به علت قرار گرفتن در معرض اشعه ها ، استفاده مداوم از دخانیات و یا سابقه خانوادگی در فرد بروز پیدا می کند. از جمله علائم و نشانه های این بیماری می توان به تورم صورت و بی حسی ، مشکل در بلع ، درد مکرر در اطراف غدد بزاقی و درد در نواحی گوش است.

خونریزی دندان

اگر مقداری خون بعد از کشیدن دندان از آن ناحیه خارج گردد ، اعصاب و استخوان ها تحت فشار قرار می گیرن و در نتیجه فک و گوش دردناک می شوند. حتی درد ممکن است به سایر نواحی صورت نظیر سر و چشم ها نیز سرایت کند.

عفونت سینوس

عفونت های سینوسی همچنین می توانند منجر به بروز این درد شوند. هنگامی که سینوس های شما پر هستند ، نواحی فک و گوش را تحت فشار قرار می دهند که بسیار دردناک خواهد بود.

جابجایی فک

اگر عضلات فک شما جابجا شوند درد را در این نواحی می توان احساس کرد. این درد در نواحی فک و گوش احساس می شود.

درمان

بسته به علت و سرچشمه درد نوع درمان نیز متفاوت خواهد بود. اگر به علت اختلالات گیجگاهی فکی باشد مسکن یا شل کننده های عضلانی توسط پزشکان تجویز می گردد. همچنین برای تسکین موقت کمپرس گرم نیز توصیه می شود. اگر درد شدید باشد ممکن است جراحی صورت گیرد. همچنین در صورت ابتلا به سرطان غدد بزاقی شیمی درمانی انجام می گیرد و یا حتی جراحی ممکن است نیاز باشد. برای درمان های خونریزی ناشی از کشیدگی و عفونت سینوس نیز دارو تجویز می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: