علل ریشه ای بسیاری از بیماری ها را می توان در شرایط زندگی غیربهداشتی و سبک زندگی ناسالم جستجو کرد. چند قدم احتیاطی در این زمینه به شما در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری ها کمک خواهد کرد.

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است.بنابراین درک اهمیت زندگی به شیوه ی سالم ضروری است تا از خسارات جبران ناپذیر آینده جلوگیری بعمل آید.جای تعجب ندارد که بسیاری معتقدند که سلامتی ثروت است.بنابراین نگاهی به برخی از شرایط پیشگیری از بیماری ها می اندازیم. بهداشت عمومی

قوانین بسیاری در رابطه با بهداشت عمومی وجود دارد که از دوران جوانی در مدارس آموزش داده می شود.با این حال هرچه سن ما بالاتر می رود آن قواعد را به فراموشی می سپاریم. برخی از این نکات را در این مقاله یادآوری می کنیم.

ـ دوش آب گرم بگیرید و دندان های خود را دو مرتبه در روز مسواک بزنید.این ها جز ساده ترین کارها بشمار می آیند. همچنین فراموش نکنید که از این طریق بدن خود را از عرق ، خاک ، میکروب ، دوده و بقایای مواد غذایی در میان دندان های خود پاک می کنید. این ساده ترین روش برای پاکسازی بدن و دور نگه داشتن آن از عفونت های قارچی و حفظ بهداشت و دهان است.

ـ سعی کنید لباس های خود را بطور روزانه عوض کنید و لباس هایی تمیز به تن کنید تا پوست شما سالم و تمیز بماند.

ـ چند نفر از ما قبل از وعده های غذایی دستان خود را می شوییم؟ سعی کنید صادقانه پاسخ دهید.دست های خود را قبل و بعد از غذا با آب و صابون بشویید. این امر باعث ضدعفونی شدن ناخن و دست ها شده و از ورود میکروب و کرم ها به بدن شما جلوگیری می کند.

ـ محیط اطراف خود را تمیز نگه دارید ، حمام را تمیز کنید و ظروف را بلافاصله پس از مصرف بشویید. کف زمین را جارو بکشید و شکاف ها را تمیز کنید.زندگی در محیط و فضاهای تمیز سلامت شما را بهبود می بخشد.

پخت و پز مناسب

ـ انسان در واقع چیزی است که می خورد.شما نیاز دارید تا غذا را به خوبی طبخ دهید و بگونه ای درست مواد غذایی را استفاده نمایید. بهبود روش پخت و پز مانع از بروز مسمومیت غذایی می گردد.

ـ قبل از شروع به پخت و پز دست های خود را با آب و صابون بشویید. سپس تمام ظروف را با یک پارچه خشک پاک کنید. اگر ظروف را برای مدتی در سینک ظرفشویی رها می کنید بهتر است آنها را با صابون ماشین ظرفشویی و آب بشویید.

ـ در حین پخت و پز گوشت مطمئن شوید که گوشت آنها تازه است. گوشت تازه همیشه از نوع کهنه آن بهتر است و برای بدن مضر نمی باشد. گوشت را کاملا با آب بشویید و سپس شورع به پخت و پز نمایید.

ـ در زمان پخت سبزیجات اطمینان حاصل کنید که آنها را شسته اید.اگر شما بطور اتفاقی از آفت کش ها و حشره کش ها استفاده می کنید می توانند به بدن شما آسیب های جدی وارد آورند.

ـ پس از آنکه پخت و پز تمام شد سعی کنید مواد غذایی پخته شده را به ظروف شسته شده و تمیز انتقال دهید و گرم مصرف کنید به اینصورت شانس آلوده شدن توسط باکتری ها کم است.

رژیم ورزشی

ورزش بخش مهمی از زندگی را تشکیل می دهد که از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند. اندکی ورزش در طول روز به شما کمک می کند تا بدنی سالم داشته باشید.

ـ 20 تا 30 دقیقه ورزش قلبی و عروقی در طول روز و به اندازه کافی به شما برای جلوگیری از سرماخوردگی و تب کمک می کند. علاوه بر این ورزش هایی از قبیل دویدن ، آهسته دویدن و یا یک بازی ورزشی در تسکین احتقان نقش دارد.

ـ ورزش بدن و عضلات شما را تقویت می کند و مانع بروز مشکلاتی نظیر چاقی ، دیابت و حتی پوکی استخوان می گردد.

ـ تلاش برای تناسب اندام در دوران جوانی باعث می شود تا مزایای آن را در دوران پیری مشاهده کنید.بنابراین از همین امروز ورزش کردن را شروع کنید.

بهبود رژیم غذایی

تغییرات کوچک در عادات رژیم غذایی می تواند از بروز برخی بیماری ها جلوگیری کند. بعنوان مثال اجتناب از خوردن تنقلات یا مواد غذایی بی ارزش شانس مسمومیت های غذایی را کاهش می دهد.

ـ به جای مصرف مواد غذایی سرخ شده در روغن و سرشار از چربی های ناسالم یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات تازه و میوه ها را انتخاب کنید.

ـ از انواع مرکبات در رژیم غذایی خود استفاده کنید زیرا آنها در تقویت سیستم ایمنی شما نقش دارند. خواص ضدقارچی آنها باعث مصونیت بدن در برابر بیماری ها می گردد.

ـ از آجیل و میوه بعنوان میان وعده استفاده نمایید.این مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که بدن را از ابتلا به سرطان نجات می دهند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مهم ترین بخش پیشگیری از بیماری ها داشتن یک سیستم ایمنی قوی و سالم است.

ـ قواعد بهداشتی ، سالم غذا خوردن ، رژیم غذایی مناسب ، تناسب اندام و خواب راحت را دنبال کنید تمامی اینها بدن را در ابتلا به بیماری های شایع مقاوم می کنند.

ـ از سیگار کشیدن و مصرف الکل که بدن را ضعیف می کند پرهیز کنید. اگر مقدار کمی مصرف کردید مطمئن شوید که 6 تا 8 لیوان آب در طول روز مصرف می کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: