دوش اب سرد برای محیط زیست خوب است و بطور خودکار مقدار مصرف آب را کاهش می دهد. دوش گرفتن با آب سرد چندین مزایا دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

برای برخی از ما دشوار است که صبح از خواب بیدار شویم و دوش بگیریم. حتی فکر کردن به دوش آب سرد آن را ناخوشایندتر خواهد کرد.با این حال فواید آن را نباید نادیده گرفت.

بهبود سیستم گردش خون

هنگامی که پوست ما در تماس با آب سرد قرار می گیرد این امر انقباض عروق پوستی را بدنبال خواهد داشت. بدین معنا که عروق خونی سطح پوست منقبض شده و فشار خون را به اندام های داخلی وارد می کنند.این امر در بهبود گردش خون به اندام های حیاتی بدن کمک می کند.گردش خون سبب می شود تا سموم از بدن خارج شده و قلب بگونه ای بهتر کار کند. برخی از افراد می گویند تغییر متناوب جریان آب از سرد به گرم باعث حفظ گردش خون در هردو اندام های داخلی و سطح پوست می گردد.

پوست و موی سالم

آب بسیار داغ سبب خشکی پوست و مو می شود. پوست و مو توسط یک لایه از سبوم محافظت می گردند که توسط غدد روی پوست زمانیکه دوش آب گرم می گیریم ، سلامتشان حفظ می گردد. این امر باعث می شود که پوست و موهایی خشک و شکننده داشته باشیم که مستعد بروز شوره هستند.این امر حتی ممکن است منجر به آسیب دائمی مو شود. زمانیکه آب گرم مستقیم به پوست می رسد منافذ پوستی بازمی گردند. اگر این منافذ باز پوستی در معرض هوا و گردو غبار قرار گیرند ، مسدود شدن منافذ را بدنبال خواهند داشت و در برخی شرایط ممکن است با بروز آکنه همراه باشند.

بهبود باروری

دوش آب سرد سبب افزایش باروری در مردان می گردد.بیضه ها خارج از بدن هستند زیرا اسپرم ها نمی توانند دمای داخل بدن را تحمل کنند.بنابراین زمانی که یک مرد بطور منظم دوش آب گرم می گیرد امکان دارد میزان اسپرم و تحرک آنها کاهش پیدا کند. بنابراین اگر در تعداد اسپرم مشکلاتی دارید بهتر است دوش آب سرد بگیرید.

بیدار شدن از خواب

سرما و لرز ناشی از آب سرد می تواند هشداری برای بیداری از خواب باشد. هنگامی که صبح دوش آب سرد بگیرید گردش خون در بدن شما افزایش یافته و در نتیجه شما سرحال و پرانرژی خواهید بود.

این حالت در ابتدا ممکن است کمی عجیب و غریب و ناراحت کننده بشمار آید اما پس از مدتی شما به این شرایط عادت خواهید کرد. اگر نمی توانید بطور ناگهانی دوش آب سرد داشته باشید سعی کنید از آب گرم شروع کرده و آرام آرام آن را به آب سرد تغییر دهید. زمانیکه دوش آب سرد می گیرید نباید به یک اتاق سرد قدم بگذارید سعی کنید محیط بیرونی و اطراف را گرم نگه دارید. بعلاوه اگر شما از یک بیماری قلبی و تصلب شرایین رنج می برید انتخاب دوش آب سرد برای سلامت شما مناسب نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: