همه ما می دانیم امروزه بیماری دیابت به مشکلی شایع و نگران کننده در سراسر دنیا تبدیل شده ، اما بهتر است بدانید این بیماری زنگ های خطری نیز دارد که در افراد در آستانه ی ابتلا پدیدار می شود . علایم پیش دیابت شاید خیلی قابل تشخیص نباشند ، اما عدم تعادل در میزان قند خون را می توان یکی از مهمترین نشانه های آن دانست . تشخیص علایم پیش دیابت می تواند به پیشگیری از ابتلا به دیابت و پیشرفت این بیماری ، که ممکن است تا آخر عمر زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد ، کمک کند .

پیش دیابت چیست ؟ پیش دیابت را پزشکان به عنوان یک بیماری در نظر می گیرند که با قند خونی بالاتر از حد نرمال و در آستانه ی ابتلا به دیابت شناخته می شود . در واقع افراد با پیش دیابت در محدوده ی خطر قرار دارند ، یعنی احتمال ابتلای این افراد به دیابت بسیار بالا است . با نادیده گرفتن پیش دیابت شخص به احتمال زیاد در طول مدت تقریبا ده سال به دیابت نوع 2 مبتلا می شود . در مرحله ی پیش دیابت اما آسیب های قلبی و اختلالات گردش خون ، که در خود بیماری دیابت بسیار معمول است ، آغاز می گردد .

چندین راهکار برای تشخیص پیش دیابت وجود دارد . یکی از آنها آزمایش ای وان سی ( A1C) است که میانگین قند خون در دو تا سه ماه گذشته را نشان می دهد . آزمایش ای وان سی با نتیجه ی 6.5 درصد به بالا ، یعنی وجود بیماری دیابت . اما این رقم در افراد مبتلا به پیش دیابت بین 5.7 تا 6.4 درصد است .

آزمایش قند خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG) هم برای تشخیص دیابت و پیش دیابت مورد استفاده قرار می گیرد . قند خون بالای 126 را برای افراد مبتلا به دیابت و قند خون بین 100 تا 125 را برای افراد با پیش دیابت در نظر می گیرند .

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی هم آزمایشی است که در آن میزان قند خون فرد دو بار ، یک بار قبل و یکبار دو ساعت بعد از نوشیدن یک نوشیدنی شیرین ، را مورد بررسی قرار می دهد . در واقع در این آزمایش چگونگی فراوری قند توسط بدن مشخص می شود . تغییرات قند در افراد مبتلا به دیابت 200 و پیش دیابت بین 140 تا 199 می باشد .

پیش دیابت را می توان نامی جدید برای اختلالاتی که پزشکان از سال ها پیش با آن آشنایی داشتند دانست . تشخیص پیش دیابت در افراد توضیح می دهد میزان افزایش قند خون در فرد چقدر است و تا چه اندازه با خطر ابتلا به دیابت و همچنین بیماری های کلیوی و قلبی فاصله دارد . وقتی پزشکان در فردی پیش دیابت را تشخیص می دهند ، معمولا ایجاد تغییراتی در برنامه ی غذایی ، برای پیشگیری از پیشرفت آن توصیه می کنند . به همین دلیل هم تشخیص پیش دیابت از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

در واقع دلیل درمان پیش دیابت پیشگیری از ابتلا به دیابت و عواقب ناشی از آن می باشد . بسیاری از تحقیقات فواید درمان و پیشگیری در مرحله ی پیش دیابت را تایید می کنند .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: