باربارا استنی در کتاب خود بنام "شاهزاده نمی آید " - چطور زنان درباره پول هوش و ذکاوت بدست میآورند - داستان اینکه چطور در سن بیست و یک سالگی میلیون ها دلار از پدرش ریچارد بلاک به ارث برد را بیان می کند. وقتی او ازدواج کرد ارث خود را به شوهرش واگذار کرد تا آن را مدیریت کند - شوهرش برنامه ریز تأیید شده مالی نبود او یک قمارباز بی اراده بود. در عرضی ده سالی که از ازدواج آنها می گذشت او طوری آن پول را مدیریت کرد که بطور کامل تمام آن را از دست داد.

بعد از اینکه با همدیگر در شبکه CNN در خصوصی زنان و پولی ظاهر شدیم بعدازظهر یکشنبه تلفنی با هم صحبت کردیم. سؤال داغی که در ذهن من بود این بود که چطور یک زن باهوش و تحصیلکرده توانست اجازه بدهد این اتفاق بیفتد، در اینجا آنچه که او به من گفت نقل می شود:

«پیامهای ناخودآگاه در کنترل من بودند. از نظر من پولی چیز بسیار وحشتناکی بود. ذهن من درگیر و سردرگم بود و چشم هایم تیره و تار. حتی وقتی فهمیدم که او قمار می کند نخواستم باور کنم که این موضوع حقیقت دارد. میخواستم این افسانه را باور کنم که از من به نحوی مراقبت خواهد شد. یک روز حتی پیش یک مشاور مالی رفتم تا به من کمک کند کنترل آن را به دست بگیرم اما وقتی دفترش را ترک کردم احساسی کردم کار اشتباهی انجام دادهام. فکر کردم فرض این است که مردان از پول مراقبت کنند و زنان از مردان. من دیگر پیش مشاور نرفتم زیرا شدیداً احساسی میکردم کار بدی انجام دادهام. بعد از اینکه پولم را از دست دادم و تحصت درمان قرار گرفتم فهمیدم که بیشترین ترسم از این بود که درباره پولی، هوشی و زکاوتی نداشتم. چون در این صورت هرگز مردی را پیدا نمی کردم که عاشقتم باشد.»

اینکه از لحاظ مالی بیسواد باشیم یک انتخاب است، درست همانطور علاوه بر اظهارنظر بار بارا در مورد اینکه پول و ثروت می تواند بسیار ترسناک، باشند طوریکه شما را با ترسی درباره یادگیری آنها تنها می گذارند، زنانی که من با آنها صحبت کردم نیز چند دلیلی برای از لحاظ مالی بیسواد ماندن خود بیان کردند:

۱- آنها وقت ندارند درباره سرمایهگذاری یاد بگیرند یا روی پول و دارایی هایشان تمرکز کنند.

۲- آنها به موضوعات مالی علاقمند نیستند.

۳- آنها از مادرشان یاد گرفتند که " خنگ بودن" درباره پول آنها را برای مردان جذاب تر می کند.

دلیل آن هرچه که باشد شما میتوانید به دیگران اجازه دهید کنترل آینده مالی شما را در دست داشته باشند یا اینکه خود بتوانید انتخاب کنید تا زمانی را به یادگیری اینکه چطور مسئولی پولی و ثروت خود باشید اختصاص دهید. جدول صفحه بعد نشان میدهد که چه تعداد از زنان زمانی را برای گسترش دادن دانش مالی خود اختصاصی نمی دهند.

به این ترتیب من میدانم که چیزهای زیادی وجود دارد که شما به آنها علاقمند نیستید اما آنها را انجام می دهید زیرا آنها به طریقی به رفاه شما کمک میکنند من اغلب به نظم و ترتیبی فکر می کنیم که برای پولدار شدن نیاز است درست مثل نظم و ترتیبی که برای کم کردن وزن نیاز است. در حقیقت زنی که یک برنامهریز مالی در آنکورج آلاسکار' بود به من گفت که او متوجه ارتباط بین زندگی مالی یک زن و وزن او شده است. هرچه او در مورد خوردن کمتر کنترل داشته باشد در مورد خرج کردن هم به همین ترتیب خواهد بود. او درباره این حقیقت که از نظر علمی مشاهدات خود را تأیید کرده است صادق بود. اینکه از نظر مالی باسواد شویم نیازمند نظم و ترتیب است. ممکن است شما این کار را انجام ندهید زیرا چیزهای زیادی وجود دارند که بیشتر از آنچه که فکر کنید مایه تفریح و سرگرمی هستند و شما میخواهید آن را انجام دهید بخاطر اینکه برایتان خوب است. شما آن را انجام می دهید بخاطر اینکه کمکتان می کند به اهداف شخصی خود برسید. ان را انجام می دهید زیرا تفکر مستقل شدن از نظر مالی بسیار بیشتر از تفکر گذران زندگی که توسط دیگران کنترل می شود است.

توصیه های آموزنده

براساس تجربه خود باربارا در مورد یادگیری، در اینجا چند پیشنهاد عالی در مورد شروع بهبود سواد مالی وجود دارد:

سه تا شش ماه هیچ کاری انجام ندهید.

در عوضی ساعتی از روز را با خواندن مطلبی درباره پولی بگذرانید - حتی اگر فقط خواندن عناوین بخشی کاری آن مقاله یا روزنامه باشد.

درباره پول صحبت کنید.

ما در جامعه درباره پولی صحبت نمی کنیم. هر هفته یک مکالمه درباره پول داشته باشید - ترجیحاً با کسی که بیشتر از شما درباره آن میداند. بپرسید چطور مردم پول خود را مدیریت می کنند. از افکار آن ها استفاده کنید. یک گروه تحقیق تشکیل دهید و با یکدیگر درباره کتاب ها و مقالات مربوط به پول صحبت کنید. درباره موضوعات شخصی که حول و حوش محور پول می چرخد صحبت کنید. از اینکه به مطب روان درمانی بروید نترسید - اگر فکر می کنید ضروری است - برای فهمیدن موانع ذهنی خود در جهت مستقل شدن از لحاظ مالی این کار را انجام دهید.

پس اندازه کردن را شروع کنید.

مهم نیست که ۵۰۰ تومان باشد یا ۵۰/۰۰۰ تهمان. عادت پس انداز کردن را شروع کنید. هر ماه اتوماتیک وار مقداری از حساب جاری خود به اضطراری دارید حالا جایی را دارید که بروید و دیگر نیازی نیست که به والدین، دوستان یا بدتر از آن به شوهر سابق خود مراجعه کنید. بعد از چند ماه که اطلاعات جمع آوری شد سرمایه گذاری را شروع کنید. در ذیلی چند توصیه دیگر ارائه شده که به شما کمک می کند وارد بازی پولی شوید:

در عرض سه ماه آینده در یک سمینار سرمایهگذاری مالی حضور پیدا کنید.

شرکتهای سرمایه گذاری زیادی وجود دارند که برنامه های کوتاه اگر چیزی پیدا نکردید به دفاتر مربوطه زنگ زده و درباره برنامه بعدی آنها و همچنین زمان آن بپرسید. فکر نکنید که چون به سمینار رفتید باید چیزی بخرید یا یک حساب باز کنید. اگر تحت فشار قرار گرفتید فقط بگویید "من امشب اینجا آمدم تا بیشتر یاد بگیرم و حالا میخواهم درباره آن فکر کنم."

به اشتراک یک مجله برنامه ریزی مالی را بگیرید.

مجلات زیادی برای انتخاب کردن وجود دارد. نگذارید روی این کتابها و مجلات را خاک بگیرد - زمانی را صرف خواندن آنها کنید. اگرچه شما نباید احساسی کنید که مجبورید کلی مجله را بخوانید. در عوض یک مقاله را که فکر می کنید ممکن است برایتان جذاب باشد را بخوانید.

از زمان رفت و آمد بین منزل و کار خود به عنوان زمان یادگیری استفاده کنید.

به برنامه های رادیو که در مورد کار و پول است گوش دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: