کلمه " روماتیسم " در بسیاری از نقاط دنیا، از جمله در کشور ما برای شرح دردهای مختلف استخوانی، مفاصل و ساختمانهای اطراف مفاصل توسط مردم بکار می رود. ریشه این کلمه، لغت یونانی "روما" می باشد. معنی روما، جریان یافتن است. یونانی های قدیم علت درد و ورم مفاصل را جریان یافتن مایعات مرضی از مغز به مفاصل می پنداشتند. در هر حال با آنکه این نظریه کاملا غلط است، ولی اصطلاح روماتیسم از قرن شانزدهم توسط یک پزشک فرانسوی وارد علم پزشکی شد و تاکنون نیز باقی مانده است.

امروزه علم طب، حدود 200 بیماری مختلف را شناسایی و نامگذاری کرده که در همه آنها ممکن است درد در مفاصل یا اطراف مفاصل ( تاندونها، بورس ها، عضلات و استخوان ها) وجود داشته باشد که همه این ناراحتی ها تحت عنوان بیماری های روماتیسمی قرار می گیرند.

کلمه آرتریت به معنای التهاب یا ورم مفاصل می باشد. این کلمه در بعضی کشورها توسط مردم عامی به جای روماتیسم به کار می رود. ولی از نظر پزشکی، فقط در مواردی بکار می رود که در یک یا چند مفصل التهاب وجود داشته باشد. به عنوان مثال در بیماری آرتریت روماتوئید، تب روماتیسمی و نقرس، التهاب در مفاصل وجود دارد.

در آرتروز با آنکه ممکن است گاهی التهاب در مفاصل بوجود آید ولی اشکال اولیه التهاب مفصل نیست و از این نظر با بیماری های آرتریت دهنده کاملا متفاوت است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: