آرتروز یک بیماری مزمن است که در طول سالها ایجاد می شود و علائم آن نیز معمولا به آهستگی و طی مدت زمان طولانی بتدریج بیشتر می شود. در اوائل بیماری، بیمار اول صبح که از خواب بیدار می شود متوجه خشکی مختصر مفصل برای چند دقیقه می شود که با شروع فعالیت این ناراحتی از بین می رود. اینگونه علائم بعد از یک استراحت مثلا نشستن طولانی نیز ممکن است بوسیله بیمار احساس شود. اگر بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد، پس از فعالیت، در مفاصل فرد مبتلا درد پیدا می شود که با استراحت از بین می رود. بیمار متوجه می شود که قادر نیست مانند گذشته بعضی کارها را با سرعت انجام دهد مانند کار با دست ها یا راه رفتن و بالا رفتن از پله ها. این علائم ممکن است خودبخود از بین بروند و مدتی بعد دوباره ظاهر شوند.

با پیشرفت بیشتر بیماری معمولا برگشت علائم بیشتر شده و بتدریج دائمی می گردد. بعضی بیماران متوجه صداهای غیرطبیعی در مفاصل مبتلا می گردند که در موقع حرکت مفصلی احساس می شود. در مفاصل زانو گاهی علائم بطور ناگهانی به شکل ورم و پیدایش مایع در زانو دیده می شود. اینگونه علائم معمولا بعد از یک فعالیت نسبتا شدید مانند زاه رفتن طولانی، کوهنوردی و بالا رفتن از تعداد زیادی پله، بوجود می آید. در این موارد گفته می شود که در مفصل التهاب وجود دارد.

اصولا آرتروز فقط یک ناراحتی موضعی مفصلی است و شخص مبتلا علائم عمومی مانند تب، بی اشتهائی و کاهش وزن ندارد. همچنین در آرتروز گرفتاری احشائی مانند ناراحتی قلبی، ریوی یا کلیوی وجود ندارد.

علائم عمومی و گرفتاری احشائی در تعدادی از بیماریهای روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید دیده می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: