از دکتر بخواهید آزمایشات زیر را برایتان بنویسد. هر یک از آن ها اطلاعات با ارزشی را در رابطه با خطر بیماری قلبی در اختیار شما می گذارند.

چگونگی لیپوپروتئین

آزمایش لیپوپروتئین چیست؟ آزمایش خون است که میزان کل کلسترول خوب و بد و تری گلیسیرید ها را که نوع دیگر چربی در خون هستند اندازه گیری می کند. قبل از انجام این آزمایش 9 تا 12 ساعت نباید چیزی خورده شود.

چرا این آزمایش لازم است؟ برای این که بدانید میزان کلسترول و تری گلیسیرید در خون شما چقدر است؟ هر دوی این ها می توانند برای بیماری قلبی عوامل خطرزا باشند.

از چه سنی باید این آزمایش انجام شود؟ هر فرد بالغی باید حداقل هر 5 سال یکبار آزمایش کلسترول خون را انجام دهد. بر اساس نتیجه آزمایش ممکن است دکتر بخواهد با فاصله کمتری این آزمایش تکرار شود.

فشار خون

فشار خون چیست؟ آزمایش ساده و بدون دردی است که با بستن وسیله ای به دور بازو انجام می شود. چرا این آزمایش لازم است؟ برای این که بدانید آیا دارای فشار خون بالا یا فشار خون بالای طبیعی هستید یا نه؟ هر دو از عوامل خطرزای بیماری قلبی هستند.

چه وقت باید این آزمایش انجام شود؟ حداقل هر دو سال یکبار و در صورت داشتن فشار خون بالا یا مستعد بودن برای داشتن فشار خون به دفعات بیشتر.

آزمایش قند خون یا دیابت (میزان قند پلاسما)

آزمایش قند خون چیست؟ این آزمایش برای تشخیص بیماری قند خون است. بعد از این که به مدت یک شب کامل هیچ چیزی نخوردید، صبح روز بعد از شما آزمایش خون می گیرند.

چرا باید آزمایش انجام شود؟ برای این که تشخیص داده شود شما بیماری قند خون دارید و یا مستعد داشتن آن هستید یا نه؟ آزمایش میزان قند خون بیش از 126 میلی گرم / دسی لیتر در دو آزمایش در دو روز مختلف ، نشانگر آن است که بیماری وجود دارد. میزان بین 110 تا 125 میلی گرم / دسی لیتر ، به معنای آمادگی کامل برای داشتن این بیماری است. بیماری قند خون عامل بسیار مهم برای بیماری قلبی و دیگر اختلالات پزشکی است. چه وقت باید انجام شود؟ حداقل هر سه سال یکبار. شروع این آزمایش بعد از 45 سالگی است. اگر قند خون عامل خطری برای شماست باید وقتی جوان تر هستید آزمایش بدهید و بیشتر پیگیری کنید. شاخص قد / وزن بدن (BMI) و اندازه دور کمر:

شاخص قد / وزن چیست؟ شاخص قد / وزن، نسبت وزن در برابر قد است. اندازه دور کمر، محیط و میزان چربی جمع شده در قسمت میانی بدن است.

چرا باید به آن توجه کنیم؟ باید بدانیم که آیا نوع هیکل ما می تواند عمال خطر بیماری قلبی باشد یا نه؟ شاخص قد / وزن، 25 یا بیشتر به معنای اضافه وزن است. 30 یا بیشتر به معنای چاقی است. هم اضافه وزن، هم چاقی عوامل خطرزا برای بیماری قلبی هستند. برای هر خانمی دور کمر بیشتر از 90 سانتی متر نشان افزایش خطر قلبی و دیگر بیماری هاست.

چند وقت یکبار باید آن را اندازه گرفت؟ هر دو سال یکبار و اگر دکتر توصیه می کند بیشتر. آزمایشات دیگری نیز برای تعیین بیماری قلبی وجود دارد. از دکتر بپرسید که آیا احتیاج به آزمایش اعصاب ، الکتروکاردیوگرام (ECG - EKG ) یا دیگر آزمایشات دارد یا نه.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: