خودتان را بشناسید.

برای این که در ترک سیگار موفق باشید باید محرک ها و آنچه را که وضعیتی یا احساسی ایجاد می کند که شما را وادار به روشن کردن سیگار کند بشناسید بعضی از آن محرک ها،نوشیدن قهوه،نوشیدن الکل،با تلفن صحبت کردن،دیدن یک نفر دیگر که سیگار می کشد و یا فشار عصبی است یک لیست از تمان چیزهایی که شما را برای روشن کردن سیگار تحریک می کند بنویسید بخصوص در خلال روزهای اولین هفته سعی کنید از تمام محرک ها تا حد امکان دوری کنید.

عادات دیگری را جایگزین کنید.

جای محرک های خود را با فعالیت هایی که هیچ گونه وابستگی به سیگار ندارندعوض کنید مثلا اگر همیشه به همراه قهوه یا چای سیگار می کشیدید سعی کنید برای مدتی آب میوه یا شیر کاکائو بنوشید اگر فشار عصبی و استرس محرک شما هستند سعی کنید خود را عادت دهید که با چند نفس عمیق آرامش پیدا کنید (یک نفس آران و عمیق بکشید تا پنج بشمارید و نفس را بیرون دهید ۱۰ بار تکرار کنید)

خود را مشغول نگه دارید.

خود را مشغول فعالیتی کنید که هنگام انجام آن دیت های شما مورد نیاز باشند مثل بافتنی درست کردن پازل و تعمیر وسایل خانه وقتی احساس می کنید مجبورید چیزی در دهان خود بگذارید سبزی جات و میوه هایی مانند سیب یا آدامس بدون شکر بجوید بعضی ها خلال دندان می جوند تا حس چیزی به دهان گذاشتن از بین برود.

حرکت کنید.

قدم بزنید به باغچه برسید دوچرخه سواری کنید یا کشش های یوگا انجام دهید فعالیت های جسمانی به شما احساس خوبی می دهند و چاق هم نمی شوید.

بدانید چه پیش می آید.

در خلال هفته اول ترک سیگار ممکن است دچار عوارضی از قبیل سردرد،زود عصبانی شدن،خستگی و کم شدن تمرکز حواس بشوید درست است که وجود این ها خوشایند نیست ولی مهم ایت که بدانید بدن شما بعد از ترک سیگار رو به بهبودی است بیشتر ابن گونه ناراحتی بین ۲ تا ۴ هفته از بین می روند.

با خودتان خوب باشید.

خوب استراحت کنید زیاد آب بنوشید و هر روز سه بار غذای سالم بخورید اگر در هفته های اول بعد از ترک سیگار زیاد سر حال و شاداب و فعال نبودید با خودتان مهربان باشید به خودتان فرصت دهید که با وضعیت بعد از ترک سیگار تنظیم شوید برای ایجاد تغییری بزرگ و مثبت در زندگی به خود تبریک بگویید.

اگر خطا کردید.

خطا یعنی بعد از این که تاریخی برای ترک سیگار معین کردید یک سیگار بکشید کسانی که سیگار را ترک می کنند چهار پنج بار دچار این خطا می شوند تا آن که برای همیشه آن را ترک کنند برای این که به زمره غیر سیگاری ها بپیوندید.

ناامید نشوید.

کشیدن یک یا دود سیگار به معنی این نیست که آن را ترک نکرده اید این کار برای همه و خیلی از آن ها که با موفقیت سیگار را ترک کرده اند اتفاق می افتد به خودتان به چشم یک غیر سیگاری نگاه کنید شما واقعا سیگاری نیستید.

از تجربه ها درس بگیرید.

چه محرکی باعث شد سیگار روشن کنید؟آیا داشتید رانندگی می کردید؟داشتید چای می نوشیدید؟یا در مهمانی دیگران را در حال سیگار کشیدن دیدید؟یا شاید هم عصبانی شدید؟به گذشته فکر کنید و ببینید علت چه بوده؟

تلافی کنید.

لیستی از کارهایی را که در مقابل محرک سیگار انجام خواهید داد بنویسید یک قرار داد جدید با خود و یک نفر دیگر که دوست شماست امضا کنید تا نشان دهید چقدر مصمم هستید کار تمام است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: