شوره سر

معمولا در فصل تابستان میزان تعریق افزایش می یابد و به همین خاطر نیز تعداد دفعات حمام رفتن و دوش گرفتن در خیلی از ما بیشتر می شود. برخی از افراد هم که سرشان بیش از اندازه عرق می کند یا بو می گیرد ، گاهی مجبور می شوند روزی یکی دو بار در فصل تابستان به حمام بروند و موهای خود را شامپو کنند. بد نیست بدانید که همین شست و شوی مکرر موها می تواند مشکلاتی برای افراد ایجاد کند. مثلا اگر افرادی که پوست کف سرشان خشک است ، موهای خود را بیش از اندازه و به صورت روزانه با شامپو بشویند با خشکی بیش از حد کف سر و شوره خاصی که مربوط به خشکی زیاد کف سر است مواجه خواهند شد.

آفتاب سوختگی

ابتلا به آفتاب سوختگی در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نیز می تواند یکی از مشکلات شایع پوستی در فصل تابستان باشد. بهتر است بدانید که ابتلا به آفتاب سوختگی در نوزادان و بچه ها یک اورژانس پزشکی محسوب می شود و باید بچه هایی که پوستشان در اثر تماس زیاد با آفتاب می سوزد را برای درمان حتما نزد پزشک برد. همچنین آفتاب سوختگی در دوران کودکی می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان ملانوما در بزرگسالی شود.

به طور کلی ، کسانی که در تابستان حمام آفتاب می گیرند نیز ، بیشتر در معرض ابتلا به آفتاب سوختگی ، پیری زودرس پوست ، ایجاد یا تشدید لکه های تیره پوستی قرار دارند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم معمولا میزان ترشح اندورفین (ماده ای شادی آور) در خون افرادی که حمام آفتاب می گیرند یا با دستگاه های سولاریوم اقدام به برنزه کردن پوست شان می کنند ، بیشتر می شود. به همین دلیل خیلی از افراد به صورت ناخواسته و برای افزایش مجدد سطح اندورفین خونشان گرایش دوباره ای به سمت گرفتن حمام آفتاب یا دستگاه های سولاریوم پیدا می کنند تا بتوانند نشاط ناشی از این کار را دوباره تجربه کنند.

ابتلا به سرطان چوست در اثر تابش بیش از اندازه نور آفتاب یا اشعه های مضر دستگاه سولاریوم یکی از بدترین عوارض چنین کاری است و ابتلا به سوختگی یا ایجاد لکه های پوستی در افرادی که هفته ای چند مرتبه این کار را می کنند نیز در کوتاه مدت دور از انتظار نخواهد بود.

این چند نکته را هم به خاطر بسپارید

در فصل تابستان حتما روزی یکبار لباس هایی که با پوستتان در تماس مستقیم هستند ، مانند زیرپوش یا شلوارتان را عوض کنید.

حتما لباس های نخی ، گشاد و با رنگ روشن بپوشید تا میزان تعریق شما کم شود و نخ موجود در لباس ، دانه های عرق را به خود جذب کند تا محیط مرطوبی در سطح پوستتان برای رشد قارچ ها فراهم نشود.

حتما کفشتان را با جوراب های نخی بپوشید و از پوشیدن کفش بدون جوراب برای پیشگیری از تعریق بیش از اندازه پاها خودداری کنید.

پوستتان را تا می توانید خشک ، خنک و تمیز نگه دارید.

حتما نیم ساعت قبل از خروج از منزل ، ضد آفتاب بزنید و هر دو ساعت یکبار هم آن را تمدید کنید.

کلاه تابستانی بر سرتان بگذارید. کلاه مناسب تابستانی ، کلاهی است که حداقل حدود 7/5 سانتی متر لبه داشته باشد. سایه ای که این کلاه روی پوست صورت ، گوش ها و حتی گردن می اندازد ، می تواند تا حد قابل توجهی عوارض تابش مستقیم نور آفتاب به صورت ، گوش ها و گردن را کم کند. استفاده از کلاه برای افراد کم مو در روزهای آفتابی ، بیشتر از سایر افراد توصیه می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: