1 - دمپایی روفرشی های جلو بسته و با جنس پارچه ای یا حوله ای ، باعث می شوند امکان به جریان افتادن هوا در ناحیه پا نباشد. بنابراین پوشیدن آن ها در طول روز و به مدت طولانی توصیه نمی شود. به طور کلی بهتر است جنس دمپایی ها روفرشی به گونه ای باشد که بتوان به راحتی آن ها را شست و مدام نگران آلوده شدن آن ها نبود.

2 - معمولا آقایان بیشتر از خانم ها با مشکلات و بیماری های مربوط به پا مانند : عرق کردن ، بدبو شدن یا ابتلا به قارچ های پوستی در ناحیه بین انگشتان پا مواجه هستند. زیرا مدت زمان بیشتری را خارج از منزل می گذارنند و پای آن ها در طول روز ، بیشتر در کفش باقی می ماند. وقتی پا برای مدت طولانی در یک فضای گرم و مرطوب قرار می گیرد ، زمینه ابتلا به قارچ و مشکلات پوستی در آن بیشتر فراهم می شود. به همین دلیل به تمام آقایانی که ناراحتی خاصی در ناحیه کف پا ، بین انگشتان یا حتی ناخن های خود دارند و در طول روز هم به مدت طولانی کفش پایشان می کنند ، توصیه می شود حتما در منزل دمپایی روفرشی بپوشند و در اولین فرصت برای درمان بیماری شان به یک متخصص پوست مراجعه کنند ؛ زیرا با راه رفتن با پای برهنه روی فرش و زمین خانه امکان انتقال بیماری های قارچی و عفونی پوستی به سایر اعضای خانواده هم وجود دارد. در واقع به علت واگیردار بودن بیماری های عفونی پوست است که گفته می شود اعضای یک خانواده به هیچ وجه حق استفاده از دمپایی های مشترک را ندارند. ضمن اینکه افراد مبتلا به بیماری های پوستی در ناحیه پا ، بهتر است تا درمان کامل ، از رفتن به استخر نیز خودداری کنند تا باعث انتقال بیماری شان به دیگران نشوند. 3 - بهتر است آقایان برای حفظ سلامت پاها و پیشگیری از بو گرفتن دمپایی روفرشی خود ، آن را حداقل هر 2 هفته یک بار بشویند.

4 - اگر وجود قارچ یا بیماری پوستی دیگری در ناحیه پا برای فردی تشخیص داده شود و روند درمانی را طی کند ، باید پس از درمان کامل نیز حتما دمپایی خود را به خوبی بشوید و خشک کند تا اگر عوامل بیماری زا در گوشه و کنار دمپایی باقی مانده اند ، از بین بروند و باعث ایجاد دوباره ناراحتی و ضایعه در او نشوند.

5 - خشک بودن پا در حفظ سلامت آن تاثیر چشم گیری دارد. افرادی که پس از استحمام ، لا به لای انگشتان خود را خوب خشک نمی کنند و بلافاصله دمپایی های پلاستیکی یا چرمی رو بسته می پوشند ، محیط مناسبی برای رشد قارچ و بیماری های پوستی خاص دیگر را فراهم می کنند. لازم است پس از استحمام ، حتما لای انگشتان خود را با یک دستمال کاغذی یا پارچه نخی تمیز ، کاملا خشک کرده و تا نیم ساعت دمپایی های جاذب رطوبت مانند دمپایی های پارچه ای یا حوله ای به پا داشت تا رطوبت باقی مانده در ناحیه پا کاملا جذب شود. بعد از این نیم ساعت ، می توان از دمپایی های روفرشی معمولی که منافذ کافی برای جریان یافتن خوا دارند ، استفاده کرد. با این کار پاها دیگر دم نمی کنند و بهترین شرایط برای حفظ سلامت آن ها فراهم می شود.

6 - برخی از دمپایی های روفرشی از جنس چرم هستند و ممکن است پس از پوشیدن آن ها با پای برهنه یا خیس ، روی پا دچار قرمزی ، خارش یا التهاب شود. این مشکلات به دلیل وجود آلرژی احتمالی به آن جنس خاص به وجود می آیند. ضمن اینکه رنگ به کار رفته در برخی دمپایی ها هم می تواند برای برخی افراد ، ابتلا به حساسیت پوستی را به دنبال داشته باشد. به طور کلی دمپایی هایی با جنس های پلاستیکی و رنگ های روشن ، کمترین آلرژی پوستی را برای افراد به وجود می آورند. در هر صورت اگر با پوشیدن دمپایی جدید ، دچار التهاب ، خارش یا قرمزی پا شده اید ، هرگز آن دمپایی را دوباره با پای برهنه نپوشید و برای محل مشکل به متخصص پوست مراجعه کنید.

7 - دمپایی روفرسی خوب ، علاوه بر داشتن منافذ کافی برای عبور و مرور هوا ، باید سبک نیز باشد. اگر دقت کرده باشید ، وقتی با دمپایی راه می روید ، قسمت پاشنه آن مدام به پاشنه پاهایتان کوبیده می شود. حالا هر چه دمپایی سبک تر باشد ، ضربه های کوبیده شده به پوست پا نیز سبک تر می شوند و پوست را تحریک نمی کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: