زروسیس در شناگران (Xerosis): همان عارضه ی پوست خشک که در شناگران شایع است. علت این پدیده حل شدن و از بین رفتن تدریجی چربی محافظ پوست است که منجر به کاهش رطوبت لایه شاخی شده و سبب ایجاد یک پوست خشک ، پوسته پوسته و خارش دار می شود. این وضعیت با دوش گرفتن های داغ و طولانی که شناگران به انجام آن شهرت دارند و نیز باقی ماندن به مدت طولانی در جکوزی های گرم بدتر می شود.

درمان: می توان با کاهش مدت دوش گرفتن و در واقع یک دوش سریع با آب ولرم از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری کرد و از صابون های ملایم تر استفاده نمود. همچنین باید از یک نرم کننده با پایه روغن بلافاصله پس از خشک کردن بدن با حوله استفاده کرد . وازلین ساده یا روغن معدنی یک مرطوب کننده خوب و ارزان قیمت است. داروهای ترکیبی حاوی کورتون موضعی در صورت تبدیل خشکی پوست به اگزما ضرورت پیدا می کنند و میزان استروئید بستگی به وضعیت بیماری دارد.

التهاب پوست در اثر پوشیدن لباس شنا: ممکن است پس از یک روز استفاده طولانی مدت از یک مایوی مرطوب و تنگ و چسبان این حالت اتفاق بیفتد که در واقع یک التهاب عفونی عمیق با درگیری شایع میکروب هایی مانند استرپتوکوک و استافیلوکوک طلایی است و بیمار دچار توده های زیر پوستی عمیق ملتهب و سفت در طول ناحیه باسن می شود.

درمان: استفاده از آب گرم در مناطق درگیر و آنتی بیوتیک ، طبق تجویز پزشک به تسریع درمان کمک می کند.

التهاب فولیکول با لوله آب داغ: توسط نوعی باکتری به نام سودوموناآئروژینازا ایجاد شده و در افرادی که از whirpool یا استخر های آب های گردان و جکوزی با لوله های داغ استفاده می کنند دیده می شود. نواحی تماس داده شده با آب داغ ، ضایعات پوستی به صورت دانه های برجسته قرمز رنگ و یا چرکی پیدا می کند که خود به خود در طول 7 تا 10 روز خوب می شوند. ممکن است سندرم پای داغ سودومونا به شکل برجستگی های زیر پوستی حساس روی پاشنه پای بچه ها پس از استفاده از جکوزی دیده شود.

درمان : معمولا با استفاده از داروهای ضد خارش خوراکی است . در صورت وجود علائم عمومی (مثل تب و لرز و برجستگی های غدد لنفاوی) یک دوره درمان با آنتی بیوتیک خوراکی با تجویز پزشک توصیه می شود. رساندن کلر کافی و کنترل PH لوله های آب می تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند.

حساسیت پوستی آلرژیک نسبت به وسایل شنا: چند ضایعه پوستی منحصرا توسط وسیله شنا ایجاد می شود سودای (درماتیت) غواصی توسط یک حساسیت پوستی آلرژیک به عینک شنا یا ماسک غواصی ایجاد می شود و علائم آن عبارتند از قرمزی ، خارش و گاهی ضایعات ترشحی یا دلمه بستن در قسمت تحت تماس. حساسیت پوستی نسبت به گیره بینی، گوشی ها و وسایل دیگر شنا نیز ممکن است دیده شوند.

درمان: استروئید موضعی یا خوراکی و آنتی هیستامین برای درمان موارد حاد و شدید و البته به دستور پزشک !! استفاده می شود. باید به بیمار توصیه کرد که از مواد ایجاد کننده آلرژی دوری کنند (مثل استفاده از عینک های شنای بدون لاتکس).

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: