برجستگی گرهی (گرانولوم) استخر شنا: این بیماری به علت نوعی میکروب از خانواده میکوباکتریوم به نام مارینوم که یک میکوباکتریوم بدون علامت است در آکواریوم های خانگی و آب شور ایجاد می شود. پوست، برجستگی های سطحی یا عمقی قرمز تا تیره دارای سفتی و دلمه روی زانو ها، آرنج یا سطح پشتی دست ها و پاها پیدا می کنند که ممکن است بعدها زخمی شوند. علائم اغلب مختصرند ولی ممکن است درد و خارش موضعی دیده شود.

درمان: برای درمان آنتی بیوتیک خوراکی لازم است و درمان 4 تا 6 هفته پس از فروکش علائم کلینیکی ضایعات ادامه پیدا کند.

خارش شناگران یا درماتیت لاروی: یک واکنش آلرژیک نسبت به لارو نوعی کرم است که با خارش و دانه های قرمز موقتی همراه است که پس از شنا به صورت لکه و دانه های برجسته قرمز ظاهر شده و در عرض چند روز ناپدید می شوند. اگر مناطق دیگری بزرگ نباشد نیازی به درمان ندارد.

درمان: آنتی هیستامین خوراکی و کمپرس سرد همراه با کورتون موضعی با قدرت متوسط ممکن است مفید باشد.

قارپ تینه آپدیس یا قارچ کف پا: این قارچ پوستی روی کف پا و کناره های پاشنه و پنجه پا رشد می کند و به علت اینکه معمولا شناگران با پاهای برهنه در محوطه استخر راه می روند به آسانی قابل انتقال به دیگران می باشد علائم می تواند شامل لکه های قرمز یا قهوه ای همراه با پوسته پوسته شدن و گاهی ایجاد تاول باشد.

درمان: برای رفع این مشکل از درمان های رایج موضعی ضد قارچ می توان بهره گرفت.

شنا و PH

اگر PH آب استخر شدیدا قلیایی یا شدیدا اسیدی باشد می تواند سبب گلو درد، تحریک و سوزش پوست و چشم ها شود. PH آب استخر باید در حدود 7/4 نگه داشته شود.

شنا و عناصر معدنی

گاهی ممکن است شنا در استخر سبب سبز شدن موهای روشن شود. در این صورت میزان مس موجود در آب استخر زیاد است و این ممکن است به علت اسیدی بودن آب استخر باشد که مس موجود در لوله های آب را حل کرده و سبب تغییر رنگ موهای روشن و رنگ کرده می شود.

شنا و کلرامین

در آخر کلرامین ها ، ترکیباتی هستند که در محیط استخرهای شنا وجود دارند و می توانند سبب موارد زیر شوند:

سوزش و قرمزی چشم احساس سوزش از بینی به گلو و ریه پوست خشک و خارش دار و موهای خشک دشواری در تنفس بخصوص در بچه های کوچک

شناگری سلامت باشیم

مهم ترین نکته مانند سایر رشته ورزشی رعایت بهداشت فردی است. از لباس شنا و سایل شنای تمیز و کاملا خصوصی استفاده کنیم. پس از شنا همه لباس ها و وسایل را با مواد شوینده بشوییم و خشک کنیم. قبل و بعد از شنا دوش بگیریم و قبل از وارد شدن به محوطه استخر از حوضچه های مخصوص کلر عبور کنیم. بهتر است در محوطه استخر از دمپایی استفاده کنیم و از آن ها در محل های دیگر استفاده نشود. استفاده از روغن های مخصوص شنا برای جلوگیری از آفتاب سوختگی توصیه می شود. پس از شنا بهتر است موها با شامپو شسته شده و به آن ها نرم کننده بزنیم. همچنین استفاده از کرم ها و لوسیون های بدن از خشکی پوست جلوگیری می کند. در صورت حساسیت پوستی نسبت به وسایلی مانند عینک شنا، بازوبند و غیره بهتر است از یک نوع ضد حساسیت یا بدون لاتکس استفاده کرد. در صورت وجود هرگونه ضایعه پوستی پیش از رفتن به استخرهای عمومی بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: