بیشتر ضایعات پوستی را در دست ها می بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس ها ، ضایعات را می توان روی قسمت های مختلف بدن مشاهده کرد.

ضایعاتی که در صورتی ایجاد می شود ، بیشتر از طریق دست به صورت منتقل شده اند و یا مواد به شکل گاز ، بخار ، گرد و غبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته اند. گاهی تغییرات رنگی پوست را در تماس شغلی با بعضی مواد شیمیایی داریم و این مساله در مورد افرادی که در کارخانه ها با فلزات سنگین از قبیل نقره ، جیوه و... سروکار دارند ممکن است به صورت لکه های تیره رنگ ، در محل تماس پوستی دیده شود. مواد شیمیایی می توانند به دو صورت تحریکی و آلرژیک باعث التهاب و حساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده ، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد ، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی موثر است.

انواع موادی اسیدی ، قلیایی و فرآورده های نفتی و بنزینی و حلال های شیمیایی قادرند با حل کردن چربی بین سلولی پوست به زیر جلد نفوذ کنند و باعث قرمزی و خارش شدید شوند و در موارد شدیدتر به صورت ترشح و تاول هم دیده می شوند. یکی از عوارض تماس پوستی با مواد ، جوش های چرکی است که به آن آکنه شغلی می گویند. در بعضی از شغل ها ، آکنه ایجاد یا تشدید می شود و این اغلب در مشاغلی دیده می شود که باعث هیدراسیون لایه شاخی پوست می شوند ، از این دسته می توان به کار کردن با مواد روغنی حیوانی یا معدنی ، نفت و هیدروکربن های هالوژنه و تماس ماده شیمیایی با پوست که در صورت و اندام ها آکنه ایجاد می کنند اشاره کرد.

افرادی که در محیط های گرم کار می کنند نیز به دلیل تعریق زیاد ، دچار تشدید آکنه می شوند. از دیگر موادی که می توانند منجر به این صدمه شوند مواد هالوژنی (کلر ، ید و...) ، گازوئیل ، روغن موتور ، آزبست و فرآورده های قطران هستند. این آکنه ها به شکل جوش های قرمز ، چرکی و یا زیر پوستی سر سیاه و سر سفید ، در همان محل تماس پوستی با لباس های آغشته با مواد شیمیایی ، بروز می کند که حتی بعد از بهبودی نیز ، جای زخم به جای می گذارند.

بانک پوست برای شغل های خطرناک

بد نیست بدانید ایتالیا اولین بانک پوست جهان را برای آتش نشانان ، کارگران ذوب آهن و افرادی که به خاطر شغل خود در معرض افزایش خطر سوختگی قرار دارند ایجاد کرده است. این بانک قطعاتی از پوست کشت داده شده از فولیکول های موی این کارگران را نگهداری می کند تا در مواقع اورژانسی امکان دسترسی سریع به پوست پیوندی فراهم شود.

ادواردو راپوسیو یکی از پژوهش گران واحد جراحی پلاستیک دانشگاه جنوآ این بانک پوست را برای کسانی که به خاطر شغل خود در خطر سوختگی قرار دارند بسیار با اهمیت توصیف می کند. در حال حاضر کسانی که دچار سوختگی می شوند باید چندین روز صبر کنند تا پوست پیوندی از بافت سالم بدن آن ها تهیه شود. طی این مدت از پماد یا پوست موقتی که از بافت های افراد متوفی یا حیوانات تهیه شده و در بانک های بافت معمولی نگهداری می شود استفاده به عمل می آید. اما در نهایت باید از پوست تهیه شده از سلول های بدن خود بیمار استفاده شود. این چند روز برای بیشتر بیماران بسیار حیاتی است. با ایجاد بانک پوست ، پوست پیوندی آماده است و امکان نگهداری این پوست تا چند سال وجود دارد. این بانک پوست تا اواخر ماه ژوئیه گشایش می یابد. واحد جراحی پلاستیک در حال حاضر اقدام به جمع آوری نمونه های فولیکول موی آتش نشانان و امدادگران شهر جنوآ و کارکنان تاسیسات انرژی امگا کرده است!!!

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: