کولیت اولسراتیو (ulcerative colitis)

کولیت اولسراتیو التهاب مزمنی است که روده بزرگ (کولون) را درگیر می کند، در زنان شایع تر از مردان است. زمینه ایمنی و واکنش های آن در بروز بیماری مشاهده شده و البته جنبه وراثتی آن نیز مطرح شده است. در این بیماری در دیواره روده بزرگ زخم هایی به وجود آمده و فرد از اسهال خونی به همراه دل درد مزمن شکایت دارد.

از دیگر عوارض بیماری کم خونی، گاهی سوراخ شدگی روده و تولید التهاب صفاق (پریتونیت) می باشد. تشخیص از روی شرح حال بیمار و نیز کولونوسکوپی و عکسبرداری با ماده حاجب امکان پذیر است. درمان بیماری دشوار است و شامل: اصلاح سوء تغذیه، استفاده از داروهای ضد سیستم ایمنی و در موارد سوراخ شدن روده، عمل جراحی اورژانسی می باشد.

معده (stomach)

معده یک عضو مهم سیستم گوارش می باشد که کار اصلی آن نگهداری و هضم مواد غذایی جویده و بلعیده شده از راه دهان است. دو دریچه در دو طرف معده قرار گرفته اند. دریچه کاردیا که در انتهای مری قرار گرفته و ورود غذا به معده را کنترل می کند و دریچه پیلور که خروج غذا از معده به دوازدهه از طریق آن صورت می گیرد. دیواره اصلی این عضو از عضلات متعدد تشکیل شده است که در کار هضم و انتقال غذا دخالت دارند.

سطح داخل معده را مخاط مخصوصی پوشانده است. اسید کلریدریک و آنزیمی به نام پپسین دو عامل اصلی هضم مواد پروتئینی در معده می باشند که از سلول های واقع در مخاط معده ترشح می شوند. مخلوط شدن غذا با بزاق، جویدن، تاثیر اسید معده و آنزیم پپسین و حرکات معده همگی در کار هضم غذا شرکت دارند. تا قبل از هضم کامل غذا دریچه پیلور بسته می ماند و بعد از آن باز شده و غذا وارد دوازدهه می شود که در آن جا نیز با وجود آنزیم های گوارشی لوزالمعده و صفرا کار هضم ادامه می یابد. یکی دیگر از ترشحات مهم معده، فاکتور داخلی نامیده می شود که وجود آن برای جذب ویتامین B12 ضروری است. لذا در بیمارانی که سطح مخاط معده آنها آتروفی شده و از بین رفته است دچار نوعی کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: