وراثت

یکی از دلایل ایجاد کننده فشارخون، وراثت است افرادی که والدینی با فشارخون بالا دارند، امکان بیشتری دارند که به افزایش خون مبتلا شد.این افراد باید نکاتی مانند کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف چربی، کاهش فشارهای روانی، ترک سیگار، انجام ورزش و ... را بیشتر از سایر افراد رعایت کنند تا به فشار خون مبتلا نشوند.

الکل و سیگار

مصرف الکل و کشیدن سیگار از دلایل دیگر افزایش فشار خون می باشند. خوشبختانه کشور ما، مسلمان هستند و مصرف الکل را حرام می دانند. الکل و شراب در این کشور مصرف چندانی ندارد.

مصرف سیگار، باعث افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا می شود. مصرف سیگار علاوه بر افزایش فشارخون، باعث افزایش خطر مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا می شود.

افزایش سن

هرچه سن بالاتر می رود احتمال افزایش فشارخون بیشتر می شود این موضوع به شکلی است که حتی محدوده طبیعی فشارخون را در افراد سالمند بالاتر برده اند. به هرحال افرادی بالای 55 سال بیشتر در معرض افزایش فشارخون می باشند. این افراد باید سایر نکات را رعایت کنند تا از افزایش فشارخون خود جلوگیری نمایند.

کم بودن تحرک

کاهش فعالیت جسمی یکی از علتهای بالا رفتن فشار خون می باشد کاهش فعالیت جسمی باعث افزایش وزن و افزایش چربی خون می شود و به این شکل فشارخون را بالا می برد. کمبود تحرک باعث افزایش ناراحتی و فشارهای روانی می شود که این مسائل، از علتهای افزایش فشارخون می باشند. افزایش فعالیت باعث می شود تا حساسیت سلولها به انسولین بیشتر شود به این شکل بدن شخص که ورزش می کند و فعالیت بدنی زیادی دارد، مقدار کمتری انسولین ترشح می کند. افزایش انسولین در خون باعث افزایش باز جذب سدیم از کلیه می شود و فشارخون را بالا می برد به این شکل افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، بیشتر دچار افزایش فشارخون می شوند.

آنهایی که فعالیت شدیدی می کنند و عرق می نمایند، همراه عرق آنها، سدیم دفع می شود. این موضوع سبب کاهش سدیم بدن شده که نقش مهمی در کنترل فشارخون دارد.

بیماریهای مختلف

حدود 5 تا 6 درصد موارد افزایش فشارخون، مربوط به بیماریهای مختلف می شود. به این نوع افازیش فشارخون، فشار خون بالای ثانویه می گویند. یعنی فشارخونی که خودش مشکل نیست بلکه در اثر بیماری دیگر بوجود آمده است.

پرکاری غدخ فوق کلیه، بیماریهای کلیه، افزایش ضربان قلب، بیماری قند، سندرم کوشینگ و ... می توانند باعث افزایش فشارخون شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: