اجزای دندان

درکل، ساختمان اصلی همه دندان های یکی است. در وسط دندان، حفره مغز و مغز قرار دارد.مغز حاوی عروق خونی و اعصاب است که دندان را تغذیه می کنند. عروق خونی و اعصاب از انتهای ریشه های دندان وارد آن می شوند.

مغز دندان توسط عاج سخت که بزرگ ترین بخش دندان است احاطه می شود. عاج تشکیل شده از میلیون ها سلول ظریف که به شکل لوله چیده شده اند. عاج به دما و لمس حساس است.

قسمتی از دندان که قابل مشاهده است تاج دندان نام داردکه درست از زیر خط لثه تا نوک دندان را شامل می شود.تاج توسط مینا پوشیده شده است.

مینا سخت ترین قسمت دندان است و ساختمان های زیرین را محافظت می کند. مینا فاقد حس است و پس از آسیب ترمیم نمی شود.

ریشه- بخشی از دندان که زیر لثه ها قرار دارد- توسط سیمان دندانی پوشیده شده است. سیمان از استخوان سخت تر است اما به سختی مینا نیست، این بافت همبند محکم، به رباط دور دندانی که دندان را در حفره خود نگه می دارد. می چسبد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی (فساد) دندان یک بیماری باکتریایی دندان و یکی از شایع ترین اختلالات سلامتی است. پوسیدگی دندان بیش از همه کودکان و بالغین جوان را مبتلا می کند.

گرچه بسیاری از افراد در تمام طول زندگی این مشکل را خواهند داشت.

پوسیدگی علت اصلی از دست دادن دندان است.علی رغم پیشرفت های زیادی که در پیشگیری از آن به عمل آمده است از جمله معاینه منظم دندان، استفاده از فلوراید و بهبود بهداشت دهان؛ تقریباً نیمی از همه کودکان آمریکایی در سن 4 سالگی و بسیاری نیز حتی زودتر، به درجاتی از پوسیدگی دندان مبتلا هستند

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: