پوسیدگی دندان از سه عامل مرتبط باهم ناشی می شود : رشد باکتری ها، مواد قندی موجود در غذا و سطح آسیب پذیر دندان.

دهان شما همانند بسیاری از سایر بخش های بدن، میزبان باکتری ها است. این باکتری ها مقداری از قند و کربوهیدرات های خورده شده را به اسید تبدیل می کنند. باکتری ها و اسیدهای حاصل از آنها رسوبات چسبناک و سفتی به نام پلاک های دندانی را به وجود می آورند که به سختی به سطح دندان می چسبد. این پلاک ها به جز باکتری، حاوی بزاق و ذرات غذا نیز هستند.

اگرچند ساعت پس از مسواک کردن، زبان خود را روی سطح دندان ها بکشید، می توانید این پلاک ها را احساس کنید نسج دندان اندکی زیر و ناهموار است و به خصوص این حالت روی سطوح دندان های عقب واضح تر است. پلاک ها به فرورفتگی ها و شیارهای دندان های آسیاب بزرگ و کوچک، نواحی مجاور خط لثه، بین دندان ها و لبه های پر شده دندان، محکم تر از سایر قسمت ها می چسبند.

اسید موجود در پلاک که باعث پوسیدگی می شود، به مواد معدنی در سطح خارجی مینای دندان حمله می کند. سایشی که به علت پلاک ایجاد می شود، حفرات ظریفی را در مینا ب وجود می آورد که در ابتدا شاید متوجه آن نشوید . اولین علامت پوسیدگی ممکن است احساس درد هنگام خوردن یک چیز شیرین، بسیار سرد با بسیار گرم باشد.

با سوراخ شدن مینا، عاج نرم زیر آن در معرض خطر قرار می گیرد. عاج حاوی مجاری ظریفی است که به مغز (واقع در مرکز دندان) ختم می شوند. اگر باکتری ها به مغز حساس دندان برسند، مغز ملتهب می شود. عروق خونی داخل مغز متورم شده و از آنجا که در داخل دندان سفت فضای چندانی برای گشاد شدن ندارند، شما احساس درد می کنید.

به علاوه بدن شما سلول های سفید خون را به محل می فرستد تا مانع از تهاجم باکتری های داخل دندان به بافت های اطراف شوند. این نوع عفونت باکتریایی ممکن است به آبسه دندان منجر شود.

ایجاد پوسیدگی دندان به زمان نیاز دارد و در دندان های دایمی اغلب یک تا دو سال طول می کشد، ولی در دندان های شیری این زمان کمتر است. تولید اولیه اسید در عرض 20 دقیقه پس از خوردن غذا رخ می دهد.خوشبختانه شما در برابر آثار اسید و باکتری ها کاملاً بی دفاع نیستید. ویژگی های شیمیایی و مکانیکی دهان تا حدودی از دندان ها محافظت می کنند، بزاق و حرکاتد زبان بعضی از مواد مخرب را شسته و درو می کنند. علم دندان پزشکی جدید نیز برای کاهش اثر حفرات دندانی روش های پیشگیرانه و درمانی را فراهم آورده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: