فلوراید افراد ساکن در مناطقی که اب آشامیدنی آنها به طور طبیعی حاوی مقادیر مطلوب فلوراید است. تقریباً دچار پوسیدگی دندان نمی شوند. اما مقادیر بسیار زیاد فلوراید می تواند به ایجاد لکه های قهوه ای رنگ روی دندان ها منجر شود.

مصرف فلوراید به ویژه هنگامی که کودک در سن رشد و تکامل دندانی قرار دارد بسیار مفید است فلوراید در ترکیب مینای دندان وجود دارد و باعث محافظت مداوم می شود.

در بعضی از مناطق ایالات متحده که فلوراید آب ناکافی است، مقادیر کمی از آن به آب آشامیدنی افزوده می شود. این عمل هم به صرفه و هم بی خطر است شواهدی دال بر خطرزا بودن فلوراید چه صورت اضافه شده به آب و چه آبی که به طور طبیعی حاوی فلوراید است وجود ندارد.اگر آب شهری شما فاقد فلوراید است یا اب بشکه ای فاقد فلوراید را مصرف می کنید، از دندان پزشک خود در مورد مصرف قرص، خمیر یا محلول شستشوی حاوی فلوراید که از راه نسخه پزشک قابل تهیه است سوال کنید.

کودکان، نوجوانان و بالغین مسن بیش از بقیه مستعد پوسیدگی دندان هستند. در این افراد مصرف موضعی فلوراید مثل خمیر دندان های حاوی فلوراید سودمند است. شوینده های دهانی حاوی فلوراید نیز می توانند مفید باشند. بسیاری از دندان پزشکان از محلول فلوراید به عنوان بخشی از معاینه منظم درمان دندان های کودکان استفاده می کنند.

بیشترین کارآیی فلوراید در پیشگیری از ایجاد حفرات بر روی سطوح صاف و غیر جویدنی دندان هاست. متعاقب آن اغلب پوسیدگی ها روی سطح جویدنی رخ می دهند چون این سطوح دندان های عقب (آسیاب های کوچک و بزرگ) دارای حفره ها و شیارهایی هستند که تمیز کردن کامل آنها با مسواک تقریباً غیر ممکن است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: