میگرن ها ممکن است در سنین کودکی، نوجوانی یا جوانی آغاز شوند که به تدریج و با افزایش سن از تعداد دفعات و شدت آنها کاسته خواهد شد. در بیش از نیمی از همه موارد، سابقه خانوادگی میگرن وجود دارد. احتمال بروز این نوع سردرد در زنان سه برابر مردان است. حمله ها معمولا در دوران حاملگی، عموما در خلال سه ماهه دوم کاهش پیدا می کنند.

علل زیست شناختی میگرن هنوز مشخص نشده اند، اما بسیاری از محرک های آن شناسایی شده اند. یک دوره کار سخت و به دنبال آن استراحت، می تواند منجر به میگرن آخر هفته شود. در برخی از افراد هم فشار عصبی، نوسانات هورمونی در خلال قاعدگی، مصرف الکل، گرسنگی یا استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری می توانند باعث سر دردهای میگرنی شوند.

برخی از غذاها می توانند حمله میگرنی ایجاد کنند. از جمله: شراب سرخ، شکلات، پنیر کهنه، شیر، جگر مرغ، گوشت های نگهداری شده در نیترات یا هر غذایی که با مونو سدیم گلوتامات (نوعی طعم افزا) تهیه شده باشد. برخی افراد گزارش می کنند که قرار گرفتن در آفتاب یا ورزش هم باعث بروز حمله میگرنی در آنها می گردد. بسیاری از اوقات هم محرک یا چکانه واضحی برای این حمله ها وجود ندارد.

تشخیص

اگر دچار میگرنی با نشانه های هشدار دهنده یا سابقه خانوادگی از این نوع سردرد باشید، پزشک شما در امر تشخیص با مشکل چندانی روبرو نخواهد بود. اما اگر سردردهای شما فاقد چنین خصیصه هایی هستند یا شدید بوده و به تازگی گریبان گیر شما شده اند، برای جستجوی علل دیگری مانند تومور، آنوریسم (نازکی جدار رگ) یا دیگر اختلالات ساختاری، نیاز به یک سری آزمایش است. در برخی از موارد، پزشک آزمون های دیگری مثل ال-پی، برای تجزیه و تحلیل مایع مغزی نخاعی ، عکس رادیوگرافی از سینوس ها، آزمون بینایی سنجی و سی تی اسکن یا ام-ار-آی درخواست خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: