داروهای پیشگیری می توانند به کاهش دفعات و شدت میگرن کمک کرده و کارایی مسکن ها حین حملات میگرن را افزایش دهند. به طور کلی، از داروهای پیشگیری، باید تنها بعد از امتحان کردن سایر اقدامات درمانی مثل اجتناب از محرک ها یا در صورت وقوع بیش از دو یا سه حمله میگرن در ماه استفاده کرد.

در اکثر موارد، این داروها از همه حملات میگرن پیشگیری نمی کنند و ممکن است عوارض جانبی جدی و خطرناکی را نیز به همراه داشته باشند. برای موثر واقع شدن، این داروها باید هر روز یا طبق دستور پزشک مصرف شوند.

• داروهای قلب و عروق. داروهای بلوک کننده گیرنده بتا و کانال کلسیم، که بیشتر برای درمان فشار خون بالا و بیماری شریان کرونر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند به کاهش دفعات و شدت سردردهای میگرنی هم کمک کنند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل: سرگیجه، خواب آلودگی یا سبکی سر و منگی باشد. بلوک کننده های بتا ممکن است علایم و نشانه های قند خون پایین را در افراد دیابتی بپوشانند و باعث تشدید آسم شوند.

• ضد افسردگی ها. برخی از داروهای ضد افسردگی در پیشگیری از همه انواع سردرد از جمله میگرن ها موثرند. کارامدترین آنها ضد افسردگی های 3 حلقه ای مثل نورتریپتیلین (آونتیل، پاملور) و آمی تریپتیلین (الاویل) می باشند. این داروها قادرند با تاثیر بر سطوح سروتونین و سایر مواد شیمیایی موجود در مغز باعث کاهش دفعات و شدت سردردهای میگرنی شوند.

• داروهای ضد تشنج. برخی از داروهای ضد تشنج مثل اسید والپروئیک (دپاکن) و گاباپنتین (نورونتین)، که عمدتا برای درمان حملات تشنج و بیماری دو قطبی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند مانع از وقوع حملات میگرنی هم بشوند. اسید والپروئیک می تواند باعث عوارض جانبی مثل تهوع و استفراغ، سوزش سر دل، اسهال، دل پیچه، ریزش مو و گیجی گردد. عوارض جانبی گاباپنتین ممکن است شامل: خستگی، سرگیجه، تاری دید یا تغییر وضعیت بینایی، بی ثباتی و تهوع یا استفراغ باشند. اگر باردار هستید، از این داروها استفاده نکنید.

• سیپروهپتادین. سیپروهپتادین (پری آکتین) نوعی آنتی هیستامین است که بر فعالیت سروتونین تاثیر می گذارد. از آن، گاهی اوقات، برای پیشگیری از میگرن در بچه ها استفاده می شود.

• ریبوفلاوین. دوز بالای ریبو فلاوین -حدود 400 میلی گرم در روز- از حملات میگرن جلوگیری می کند. ریبو فلاوین (ویتامین B2) می تواند در برخی از افراد، نقایص سلول های مغزی را که احیانا با میگرن در ارتباط هستند، اصلاح کند. البته دوزهای بالای این دارو باید تنها زیر نظر پزشک مصرف شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: