علایم و نشانه ها

• درد ثابتی در داخل و اطراف یک چشم، که وقوع آن حالت سریالی دارد و غالبا در زمان معینی از روز یا شب رخ می دهد.

• آبریزش و قرمزی یک چشم، همراه با گرفتگی بینی در همان طرف درگیر.

مشخصه سردردهای خوشه ای، درد سوزشی شدید و کلافه کننده ای است که معمولا داخل و اطراف یک چشم و ناحیه شقیقه و گاهی یک گونه یا فک احساس می شود. چشم درگیر، پر خون و اشک آلود است. سوراخ بینی در طرف درگیر کیپ می شود و ممکن است آبریزش فراوانی پیدا کند. دیگر علایم احتمالی عبارتند از: کاهش قطر مردمک و افتادگی پلک.

سردرد در کودکان

سردرد یکی از علل اصلی غیبت کودکان از مدرسه است. سردردهای راجعه در اواخر کودکی و اوایل نوجوانی شایع اند، اگرچه به ندرت ناشی از یک علت جدی و خطرناک هستند. سردردها با بسیاری از بیماری های ویروسی در ارتباط هستند. اما، چنانچه کودک شما مرتب از سردرد شکایت دارد، حتی در مواقعی که غیر از این سردرد مشکل دیگری ندارد، باز هم با پزشک مشورت کنید.

سردرد می تواند نشانگر فشار عصبی مرتبط با مدرسه، دوستان یا خانواده باشد. ممکن است واکنشی به یک دارو، به خصوص، ترکیبات ضد احتقان باشد.

اگر فکر می کنید، این یک سردرد تنشی است، به فرزندتان کمک کنید تا راه هایی برای آرامش عصبی و اجتناب از استرس های بی جا پیدا کند. اگر سردردها مکررا رخ می دهند، به فرزندتان کمک کنید تا یک دفترچه خاطرات با محوریت سردرد تهیه کند. استفاده بی رویه از مسکن ها می تواند روی علل زمینه ای و احیانا جدی سردرد را بپوشاند، برای جلوگیری از این اتفاق، از داروهایی مثل استامینوفن (تیلنول و سایر مارک ها) یا بروفن (آدویل، موترین و سایر مارک ها)، تنها گه گاه و به شکل گذرا استفاده کنید.

به کودکان زیر 16 سال آسپیرین ندهید مگر این که پزشک توصیه کرده باشد. آسپیرین، در بچه ها، با نوعی بیماری نادر، اما بالقوه مرگبار، موسوم به سندرم ری مرتبط است.

سردردهای میگرنی هم در کودکان اتفاق می افتند و غالبا با استفراغ ، حساسیت به نور و خواب آلودگی همراه هستند. بهبودی از این سردردها، به طور معمول، در عرض چند ساعت حاصل می شود.

چنانچه سردرد کودک شما به درمان مقاوم است، ناگهانی و بدون علت خاصی رخ می دهد یا مرتب بدتر می شود، با پزشک تماس بگیرید. در مواردی هم که سردرد در پی عفونت گوش، دندان درد، گلو درد چرکی یا هر عفونتی در این اواخر، ایجاد شده است باز به پزشک مراجعه کنید.

در صورت وجود هر گونه سابقه خانوادگی از سردرد میگرنی، حتما پزشک را در جریان قرار دهید. این اطلاعات می توانند در رسیدن به تشخیص مفید، واقع شوند.

درد، رفته رفته شدیدتر شده و در عرض 5 الی 10 دقیقه به اوج خود می رسد که به طور معمول 30 دقیقه تا 2 ساعت به طول می انجامد. افراد مبتلا معمولا حین حملات سردرد دراز نمی کشند، زیرا این وضعیت باعث تشدید درد می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: