سردردهای خوشه ای شروع سریعی داشته و در هر زمانی ممکن است روی دهند، اما اغلب 2 تا 3 ساعت پس از به خواب رفتن، معمولا در خلال فاز خواب عمیق یا اصطلاحا رم (حرکت سریع چشم) اتفاق می افتند. سردردهای خوشه ای را به 2 دسته عمده تقسیم می کنند.

حملات سریالی که هر بار به مدت چند روز، چند هفته یا چند ماه گریبان گیر فرد هستند و سپس فرد وارد یک دوره بهبودی می شود که چند هفته تا چند سال به طول می انجامد؛ حملات مزمن که در آن سردردها بدون داشتن دوره بهبودی تا یک سال یا حتی بیشتر دست از سر فرد بر نمی دارند. گاهی به دنبال حملات سریالی، سردردها وارد یک مرحله مزمن می شوند.

برخلاف میگرن ها، که بیشتر در زنان اتفاق می افتند، سردردهای خوشه ای عمدتا مردان را درگیر می کنند. اولین حمله سردرد خوشه ای در مردان، غالبا در خلال نوجوانی یا اوایل دهه 20 اتفاق می افتد. تقریبا همه افراد مبتلا شدیدا سیگاری هستند و سابقه خانوادگی از چنین سردردی هم وجود ندارد.

هیچ علت مشخصی برای سردردهای خوشه ای پیدا نشده است. برخی از محققان معتقدند ، این سردردها با یک ماده شیمیایی موجود در مغز و برخی از اعصاب جمجمه ای در ارتباط هستند. این ماده شیمیایی باعث اتساع عروق خونی و دردناک شدن آنها می گردد.

مطالعات اخیر حاکی است فعالیت غیر طبیعی در هیپوتالاموس می تواند باعث سردردهای خوشه ای گردد. هیپوتالاموس وظایف متعددی را بر عهده دارد، از جمله: کنترل چرخه خواب و بیداری و دیگر ساعت های زیست شناختی. فعالیت غیر طبیعی هیپوتالاموس می تواند ماهیت شبانه و فصلی حمله ها را توجیه کند.

مصرف الکل می تواند منجر به بروز سردردهای خوشه ای در شما شود، اگر زمینه آن در شما وجود داشته باشد. ندرتا، برخی از غذاها هم می توانند باعث بروز این سردردها شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: