ایدز توسط ویروس نقص ایمنی انسانی(اچ- آی-وی) ایجاد می شود و ممکن است به بیماری های متنوعی در سیستم عصبی منجر گردد. اچ-آی -وی ممکن است مستقیماً سیستم عصبی مرکزی شما را درگیر کرده و باعث زوال پیشرونده سلول های عصبی گردد. این ویروس باعث سرکوب سیستم ایمنی هم می شود، اچ- آی- وی قادر به درگیر ساختن هر جزئی از سیستم عصبی، از جمله: پوشش خارجی مغز (مننژها) مغز، نخاع یا اعصاب محیطی می باشد.

تقریباً یک سوم اشخاص به ایدز دچار بیماری هایی در سیستم عصبی می گردند. از جمله : عفونت های ویروسی، قارچی یا باکتریایی که باعث مننژیت انسفالیت یا میلیت (التهاب نخاع) می شوند.دیگر بیماری های سیستم عصبی که با ایدز در ارتباط هستند عبارتنداز : کیست های انگلی در مغز، رشد غیر طبیعی تومورهای لنفوئید در سیستم عصبی و شکل پیشرونده جنون (زوال عقلی) بیماری هایاعصاب محیطی هم ممکن است با ایدز در ارتباط باشند.

برخی از بیماری های مرتبط با ایدز در سیستم عصبی قابل درمان هستند، اما تأثیر درمان های استاندارد، مثل آنتی بیوتیک درمانی در عفونت های باکتریایی به دلیل نقص ایمنی با محدودیت هایی روبرو است. درمان اغلب باید مادام العمر باشد.

درمان سه دارویی در عفونت اچ- آی-وی، وقوع مکررعفونت های فرصت طلب در مغز را کاهش داده است.تحقیقات بر روی درمان ایدز و عفونت های سیستم عصبی حاصل از آن بسیار فعال و پویاست و داروهای جدیدی در حال سپری کردن آخرین آزمایش ها برای ورود به بازار هستند.

صدمات مغزی تا چه حد جدی است ؟

شدت و تأثیر یک آسیب وارده به سر بستگی به وسعت آسیب و ناحیه ای از مغز دارد که بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته است. سوابقی از آسیب به جمجمه در گذشت همین طور وضعیت سلامت کلی شما هم می تواند نقش مهمی در بروز عوارض احتمالی بازی کنند. اکثر افرادی که دچار آسیب های متوسطی در ناحیه جمجمه می شوند، در عرض چند هفته بهبود می یابند، اگرچه ممکن است تا مدت ها معلولیت ها یا ناتوانی هایی داشته باشند.آسیب های شدید ممکن است علیرغم بهترین درمان ها و جراحی ها به مرگ یا معلولیت های جبران ناپذیر منجر گردند.

درمان

در افرادی که به واقعا فرو رفته اند، نیاز به درمان اورژانسی است. وضعیت اغماء معمولاً حکایت از شدت آسیب مغزی دارد ورم مغزی که می تواند به مرگ فرد منجر گردد گاهی نیازمند درمان با داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها و احیاناً جراحی است. از جراحی گاهی برای برداشتن ذرات استخوان، لخته خون با بافت اسیب دیده یا برای فرو بردن شانت برای کنترل فشارداخلی مغز استفاده می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: