علایم و نشانه های اورژانسی

• ضعف، ناهماهنگی عضلانی یا فلج قسمتی از بدن • کرختی یا بی حسی • از دست دادن کنترل ادرار یا مدفوع

اکثر آسیب های نخاعی، در نتیجه سوانح رانندگی یا شغل، زمین خوردن، اصابت گلوله و حوادث ناشی از ورزش های تفریحی یا حرفه ای ایجاد می شوند. گاهی اوقات، یک آسیب نسبتاً جزئی می تواند در صورت ابتلا شما به یک بیماری زمینه ای مثل آرتریت روماتوئید، عوارض شدید و خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

طناب نخاعی متشکل از رشته عصبی طویلی است که بین مغز و نخاع کشیده شده اند. رشته های عصبی نخاع از ریشه های عصبی واقع در لا به لای مهره ها سرچشمه گرفته، و به نوبه خود اعصاب محیطی را تشکیل می دهند که به پوست و عضلات رهسپار می شوند.

در صورت آسیب طناب نخاعی، رشته های عصبی که از ناحیه آسیب دیده عبور می کنند نیز ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند. تمام یا بعضی از عضلات مرتبط با اعصاب آسیب دیده و اعصاب زیر ناحیه صدمه دیده ممکن است. مختل شوند.

صدمات نخاعی اکثراً در ناحیه کمری (لومبر) یا گردنی (سروبکال) رخ می دهد. صدمه کمری می تواند اندام تحتانی، کنترل مدفوع و ادرار و عملکرد جنسی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. آسیب گردنی ممکن است تنفس، همین طور، حرکات اندام های فوقانی و تحتانی شما را دچار اختلال کند، آسیب دیدگی یک طرف نخاع معمولاً باعث اختلال عضلات همان سمت و اختلال برخی از حواس دو طرف بدن می گردد.

آسیب وارده ممکن است ناشی از کشیدگی، فشردگی، جابه جایی به طرفین با قطع نخاع باشد. گاهی هم در پی خونریزی یا فرو رفتن تصادفی استخوان یا یک شیء فلزی به داخل نخا فرد دچار آسیب نخاعی می شود.مثلاً برخرود چانه بر روی فرمان اتومبیل حین تصادف رانندگی می تواند باعث کشیدگی و آسیب نخاعی شود.جراحت ناشی از گلوله یا چاقو می تواند به قطع نخاع منجر گردد.

آسیب به طناب نخاعی در ناحیه گردن، در غالباً در نتیجه خم شدن ناگهانی در برخوردهای فیزیکی بازی فوتبال، شیرجه زدن در آب کم عمق یا تصادف با موتور سیکلت ایجاد می شود. صدمات وارده به ستون فقرات کمری، که از دیگر عوارض شایع تصادفات با اتومبیل یا موتور سیکلت است، می تواند منجر به له شدگی نخاع گردد.

خونریزی در نخاع می تواند باعث از دست دادن همیشگی حس برخی از نواحی بدن و ضعف عضلات مربوطه شود. خونریزی در اطراف نخاع می تواند با فشردگی این عضو بدن منجر به ضعف عضلانی یا بی حسی اندام تحتانی و تنه گردد.

فشردگی می تواند در اثر تجمع مایع و ورم (خیز) طناب نخاعی هم ایجاد شود. فلجی که در نتیجه این حادثه ایجاد می گردد، ممکن است چندین روز تداوم یابد و سپس با کاهش ورم، یا تخلیه مایع از طریق جراحی، به طرز شگفت انگیزی بهبود پیدا می کند، اگرچه برخی از عوارض آن مدت های مدید گریبان گیر فرد خواهند بود.

اکثر بریدگی ها و دیگر صدمات جدی به نخاع باعث معلولیت یا فلج دایمی می شوند، زیرا رشته های عصبی به ندرت بازسازی می شوند. فلج زیر گردن ممکن است هر چهار دست و پا را درگیر سازد، حالتی که به آن کوآدری بلژی می گویند، یا ممکن است پاها و قسمت پایین تنه را درگیرسازد که این حالت را پارایلژی می نامند.

تقریباً 10000 الی 15000 نفر- اکثرا جوانانی که غیر از این مسئله، هیچ مشکل دیگری ندارند- هر ساله در ایالات متحده در نتیجه صدمات نخاعی دچار کوآدری پلژی یا پارایلژی می شوند. صدمات نخاعی در بین مردان 15 تا 35 ساله شایع تر است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: