میلوگرافی، خطراتی راهم دنبال دارد. برخی از مشکلات مثل فشار موجود بر نخاع از جانب تومور یا دیسک بیرون زده، ممکن است در اثر تغییر حاصل در فشار مایع مغزی نخاعی تشدید شود، گاهی ممکن است عمل فوری ضرورت پیدا کند، اما غوارض خیلی خطرناک به ندرت اتفاق می افتند.

آزمون های تشخیصی غیرتهاجمی مثل سی-تی اسکن یا ام-آر-اَی، دقت بیشتری دارند و اغلب برای تشخیص کلی اختلالات ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود، در بسیاری از موارد تلفیق میلوگرافی و سی-تی اسکن به سبب وضوح دقت بیشتر آن، هنوز هم ترجیع داده می شود. به علاوه، از مایع مغزی نخاعی گرفته شده از ستون فقرات کمری می توان برای بررسی عفونت، التهاب و سرطان استفاده کرد.

نوروپاتی های محیطی علل بی شماری دارند. از جمله این علل می توان به سوانح، اعمال فشار بر عصب و آسیب عصبی ناشی از یک بیماری خود ایمنی مثل لوپوس و روماتیسم مفصلی اشاره کرد. برخی از بیماری های کبدی، کلیوی و تیروئیدی هم می توانند به اعصاب محیطی آسیب برسانند.

میکروب ها می توانند مستقیماً به اعصاب شما حمله کرده و باعث آسیب اعصاب محیطی شوند. مواد سمی، از جمله : فلزات سنگین (سرب، جیوه ارسنیک)، مونوکسید کربن، حلال های آلی وحتی برخی از داروها به ویژه آنهایی که در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، نیز می توانند منجر به آسیب اعصاب محیطی گردند.

با این وجود، شایع ترین علل نوروپاتی محیطی عبارتنداز : دیابت، اعتیاد الکلی توأم با سوء تغذیه و کمبود ویتامین. در مورد دیابت، علایم و نشانه های نوروپاتی محیطی ممکن است سال ها پس از ابتلا به بیماری ظاهر شوند. اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشده باشد، احتمال بروز زودرس علایم و نشانه های عصبی وجود دارد.

در میان افراد دچار اعتیاد الکلی رژیم ناکافی- به ویژه کمبود ویتامین تیامین- می تواند با بروز نوروپاتی در ارتباط باشد. کم خونی مهلک هم ممکن است رخ داده و شانس ابتلا به نوروپاتی محیطی را افزایش دهد. کم خونی مهلک در اثر کمبود ویتامین B_12 رخ می دهد.

علایم و نشانه های نوروپاتی محیطی معمولاً طی چند ماه پیشرفت می کند، ولی در برخی از موارد، مثل مسمومیت با ارسنیک ممکن است بروز علایم، فوری باشد.

احساس مورمور شدن (پارستزی)، معمولاً در انگشتان پا یا نرمه پاها شروع و به سمت بالای بدن گسترش می یابد. گهگاه این احساس در دست ها آغاز و به سمت بازوها کشیده می شود.نوعی احساس کرختی نیز به همین شیوه ممکن است ایجاد شود. پوست شما ممکن است حساس شود و حتی لمس آرام آن هم دردناک خواهد بود. در برخی از نوروپاتی های محیطی، ممکن است ضعف عضلانی زودتر یا به شکل محسوس تر از علایم و نشانه های حسی بروز کند.

نوع شایعی از نوروپاتی محیطی، موسوم به مرالژیا پارستتیکا با احساس سوزش، کرختی و حساسیت خارجی ران ها مشخص می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: