باکتری ها

باکتری ها، میکروارگانیسم هایی تک سلولی هستند که تنها زیر میکروسکوپ قابل مشاهده می باشند. ممکن شبیه میل های کوتاه (پاسیل ها) یا سلول های گرد (کوکسی ها) باشند.برای زنده ماندن خودکفا هستند و تکثیر آنها از طریق تقسیم سلولی است.

زمانی که باکتری های عفونت زا وارد بدن می شوند تکثیر پیدا کرده و مواد شیمیایی توانمندی موسوم به توکسین تولید می کنند که به سلول های ویژه بافت مورد تهاجم آسیب زده و باعث ایجاد بیماری در شما می گردند.

تعدادی از گروه های شایع تر باکتری های بیماری زا عبارتنداز : استافیلوکوک، اشریشیا ( از گونه های معروف آن اشریشیا- کولی یا ای- کولای می باشد)، استرپتوکوک، کلامیدیا، هموفیلوس، گونوکوک و ریکتسیا.

البته همه باکتری ها مضر نیستند، برخی از باکتری های مقیم بدن- مثلا باکتری های مقیم دهان یا روده ها عملاً مفیدند.

ویروس ها

ویروس، در ساده ترین شکل خود، کپسولی حاوی مقداری ماده ژنتیکی است. اما، به تنهایی قادر به تولید مثل نیست. وقتی ویروسی به بدن شما حمله می کند. با ورود به برخی از سلول ها، آنها را تحت فرمان خود در آورده و به تولید اجزاء موردنیاز برای تکثیر خود وا می دارد. در این جریان، سلول های میزبان در نهایت تخریب می شوند. فلج اطفال، ایدز و سرماخوردگی معمولی از جمله بیماری های ویروسی هستند.

قارچ ها

کپک ها، مخمرها و قارچ های خوراکی همگی از انواع، قارچ ها محسوب می شوند. مسلماً، قارچ های خوراکی عفونت زا نیستند، اما برخی از مخمرها و کپک ها دارای چنین قابلیتی هستند. این میکروارگانیسم های تک سلولی، کمی بزرگ تر از باکتری ها می باشند. کاندیدا نمونه ای از مخمرهای عفونت زا است. این قارچ می تواند باعث برفک- عفونت حلق و دهان- در شیر خواران، و افراد تحت درمان با آنتی بیوتیک یا دچار ضعف سیستم ایمنی شود. همچنین عامل اکثر موارد بثورات جلدی در اثر عفونت حاصل از پوشک، در بچه های می باشد.

پروتوزئرها (آغازیان)

آغازیان، میکروارگانیسم های تک سلولی هستند که می توانند به عنوان الکل در شما زندگی کنند. بسیاری از آغازیان در دستگاه گوارش مقیم بوده و خطری را هم متوجه شما نمی رساند عده ای هم ممکن است باعث بیماری شوند اغلب این میکروارگانیسم ها بخشی از چرخه زندگی خود را خارج از بدن انسان یا دیگر میزبان ها، بر روی غذا، در خاک، آب یا حشرات می گذارنند. بیماری های مالاریا و ژیاردیاریس ناشی از انگل های پروتوزئرها می باشند.

کرم ها

کرم ها از جمله بزرگ ترین انگل ها هستند در کتب علمی با واژه ها یونانی helminth را مشخص می کنند. اگر این انگل یا تخم آن وارد بدن شما شود، در دستگاه گوارش، ریه ها، کبد، پوست یا مغز رحل اقامت گسترده و از مواد مغذی بدن شما استفاده می کنند، و از همین روست که به آنها طفیلی یا انگل می گویند شایع ترین کرم ها عبارتند از: کرم های نواری و حلقوی.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: