علایم و نشانه ها

آبریزش از بینی که به سمت احتقان پیش بینی می رود • عطسه • آبریزش از چشم • گلودرد و گرفتگی صدا • سرفه • تب خفیف که ممکن است با درد مبهم عضلانی ولرز همراه باشد. • سردرد • کسالت یا احساس ناخوشی

همه ما هر از گاهی دچار سرماخوردگی می شویم، در حقیقت، شاید نیمی از بیماری های کوتاه مدت را، سرماخوردگی یا نوع دیگری از بیماری تنفسی ویروسی مثل خروسک، فارنژیت (التهاب حلق)، لارنژیت (التهاب حنجره) با برونشیت (التهاب نایژه ها) تشکیل می دهند.

سرماخوردگی در دوران کودکی بسیار شایع تر هستند. کودکان، معمولاً اولین سرماخوردگی را در سال اول زندگی تجربه می کنند و تا حدود 6 سالگی، یعنی تا زمانی که سیستم ایمنی انها تکامل می یابد، نسبت به این بیماری، آسیب پذیر باقی می مانند. بزرگسالان آسیب پذیری کمتری نسبت به سرماخوردگی دارند، اما آمار حکایت از آن دارد که به طور متوسط هر فرد سالی سه یا چهار بار سرما می خورد.

سرما خوردگی ها توسط ویروس ها ایجاد می شوند. بیش از 200 نوع مختلف یا گونه ویروس می توانند باعث بیماری تنفسی شوند. از جمله این ویروس ها می توان به رینو ویروس ها اشاره کرد.گروهی که بیش از سایر ویروس ها با آنچه معمولاً سرماخوردگی معمولی یا زکام نامیده می شود و عمدتاً بینی و گلو را در گیر می کند، در ارتباط هستند.

سرماخوردگی ها عمدتاً به دو طریق منتقل می شوند. اولین و موثرترین راه انتقال، تماس مستقیم با ترشحات عفونی است. دست دادن با شخصی که با دستش بینی اش را پاک کرده یا به داخل دستش سرفه کرده، راه شایع گرفتن ویروس سرماخوردگی از این شخصی بیمار است. راه دوم، عطسه یا سرفه بدون گرفتن دستمال جلوی صورت است. چنین کاری با بخش ویروس در فضای اتاق منجر به استنشاق آن توسط افراد دیگر خواهد شد. اما، احتمال انتقال ویروس بدین شکل، کمتر است.

باورهای عامیانه و عقل جمعی در مورد ابتلا به سرماخوردگی فراوان هستند، اگر زیرباران خیس شوید یا با موهای خیس بیرون بروید. بدون شک سرما می خورید. اگر باد سرما به شما بخورد. می چایید. خستگی و کسر خواب می توانند باعث سرما خوردگی شوند. اما هیچ کدام از اینها در مطالعات بالینی ثابت نشده که خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهند.

با این حال، سرماخوردگی یک الگوی فصلی دارد. آمار سرماخوردگی در فصل پاییز، زمستان و بهار بیشتر از تابستان است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: