وقتی باکتری ها با یک آنتی بیوتیک مواجه می شوند قادر به ایجاد مقاومت یا تحمل در برابر آن آنتی بیوتیک هستند. این پدیده ممکن است به تدریج با خیلی سریع اتفاق بیفتد.

از این رو، برخی از آنتی بیوتیک ها امروزه، در مقایسه را گذشته تأثیر کمتری دارند. البته روز به روز آنتی بیوتیک های جدیدتری وارد بازار می شوند. اما این احتمال وجود دارد که این آنتی بیوتیک ها هم در آینده کارایی خود را تا حدی از دست بدهند.

برای کمک به پیشگیری از ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک، استفاده بجا و محدود از آنتی بیوتیک ها بسیار حایز اهمیت است. اگر به طور خودسرانه یا بدون ضرورت از آنتی بیوتیک استفاده کنید- مثلاً برای سرماخوردگی معمولی، که عامل آن ویروس است و نه باکتری- احتمال پیدایش مقاومت باکتریایی در برابر آنتی بیوتیک را افزایش داده اید چنین مقاومتی درمان های آتی را با مشکل روبرو می سازد.

حرارت بدن و حرارت سنج

و به طور طبیعی، حرارت بدن الگوی ثابتی را از خود نشان می دهد، حرارت پایین در ساعات با مدادی، که به تدریج در طول ساعات رو افزایش یافته و به حداکثر میزان خود در اواخر بعدازظهر یا شامگاه می رسد، به طور معمول، دمای بدن در طول شبانه روز بین 1 الی 2 درجه فارنهایت تغییرات دارد، اما از ℉99/9 (℃7/37) فراتر نمی رود.

پس، درجه ℉6/98 (℃37) برروی تب گیر، تنها یک راهنمای کلی است و اگر دمای بدن کمی بالاتر از این باشد، غیرطبیعی تلقی نمی شود و حتماً به معنای بیماری نیست. افزایش دمای بدن معمولاً تا وقتی که از مرز ℉105 (℃5/40) بالاتر نرفته، خطرناک محسوب نمی شود.

تب چیست؟

در حالت معمول، بدن شما، حرارت خود را بین ℉97 (℃1/36) در صبح تا ℉99 (℃2/37) در شامگاه کنترل می کند.وقتی بدن تب می کند، ساز و کاری که دمای بدن را کنترل می کند، چند درجه بالاتر تنظیم می شود. این افزایش حرارت معمولاً در پاسخ سیستم ایمنی به یک مهاجم بیگانه صورت می گیرد. وقتی علت از بین می رود یا داروی ضدتب مصرف کنید، حرارت بدن به نقطه طبیعی خود باز می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: