چندین راه برای اندازه گیری دمای بدن وجود دارد.تب گیرهای دهانی یا مقعدی قدیمی، اساساً از لوله های شیشه ای و حاوی یک ستون جیوه تشکیل می شدند. جیوه با منبسط شدن، در پاسخ به حرارت بدن، از ستون تب گیر بالا می رود. اما با این نوع تب گیر ها، خطر آلودگی با جیوه وجود دارد و در حال جایگزین شدن با تب گیرهای غیر جیوه ای هستند.

دیگر انواع تب گیر عبارتند از : تب گیر های برقی و تب گیرهای نواری. اینها عموماً، بی خطرترند، هر چند ممکن است در مقایسه با انواع قدیمی، یعنی تب گیرهای جیوه ای، دقت کمتری داشته باشند.

هنگامی که حرارت بدن کسی را اندازه گیری می کنید، طبق راهنمایی ها و دستور العمل های تب گیر عمل کنید. در بالغین و کودکان 7 ساله یا بزرگ تر، دمای بدن را معمولاً از طریق دهان و با فرو کردن حبابچه انتهایی تب گیر به زیر زبان و بستن دهان اندازه گیری می کنند. بعداز حدود یک دقیقه، می توانید تب گیر را در آورده و بخوانید. برخی از تب گیرهای جدیدتر، می توانند سریع تر از این هم جواب بدهند و با آرام فروکردن انتهای آن در مجرای گوش، دمای بدن را اندازه گیری می کنند.

تشخیص

علایم و نشانه های کلی یک سرماخوردگی عبارتنداز : احتقان بینی و سر، سرفه، عطسه، گرفتگی صدا و آبریزش از چشم. از آنجایی که ویروس های بسیار متنوعی باعث سرماخوردگی می شوند، نشانه ها هم ممکن است متغیر باشند.

نشانه ها معمولاً در عرض 1 الی 2 روز بعداز تماس ظاهر شده و ممکن است اولین سیگنال های آن خارش گلو یا گلودرد، افزایش احتقان بینی، و درد خفیف و مبهم در بدن یا سردرد باشند.آبریزش از بینی اغلب نخستین علامت مهم سرماخوردگی است. بعداز مدتی، ترشحات بینی غلیظ تر شده و به رنگ سبز مایل به زرد در می آیند.

یک فرد سالم به طور معمول نیازی به مراجعه به پزشک برای سرماخوردگی ندارد. اما، اگر بیش از 2 هفته طول کشید. برای حصول اطمینان از اینکه عفونت باکتریایی ثانویه ای در ریه ها، حنجره، نایژه ها، سینوس ها یا گوش ایجاد نشده باشد، به پزشک مراجعه کنید اگر سابقه هر کدام از این عفونت ها را دارید، بی درنگ با پزشک مشورت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: