تشخیص

علایم و نشانه های سینه پهلو بسته به نوع و وسعت عفونت متغیرند. در ابتدا سینه پهلو ممکن است با سرماخوردگی اشتباه شود یا در پی یک سرماخوردگی ایجاد گردد.تب اتفاقی است که به طور معمول، همراه با سرفه، در اکثر موارد دیده می شود. سرفه ممکن است خشک یا همراه یا خلط رنگی یا خونی باشد. چنانچه عفونت به سطح ریه های (جنب) گسترش پیدا کند، ممکن است دچار درد نیز و خنجر مانندی شوید که با نفس کشیدن شدت می یابد (ذات الجنب)

پزشک با استفاده از گوشی طبی می تواند صداهای غیرطبیعی دم و بازدم را که حکایت از وجود عفونت دارند.تشخیص دهد. عکس رادیوگرافی از قفسه سینه هم می تواند به شناسایی محل و وسعت عفونت کمک کند.نمونه خلط را هم می توان برای شناسایی عوامل عفونت زا در آزمایشگاه کشت داد.

سینه پهلو تا چه حد جدی است؟

سینه پهلو شایع و سالانه در بیش از 1 نفر در هر 100 نفر اتفاق می افتد. جدی بودن این بیماری تا حدود زیادی بستگی به علت بیماری و سلامت کلی شما دارد.

یک فرد سالم عموماً ساز و کارهای دفاعی برای مقاومت در برابر عوامل مهاجم با کنترل آنها دارد. در افراد کم سن و سال، سینه پهلو اغلب یک ناراحتی گذراست که تشخیص داده نمی شود و با آن مثل یک سرماخوردگی معمولی برخورد می شود.

آسیب پذیری در برابر سینه پهلو، در میان افرادی که سیستم ایمنی آنها در اثر پیری، یک بیماری مزمن، اعتیاد الکلی یا استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی تضعیف شده است. افزایش می یابد. در سالمندان و افرادی که قوای بدنی آنها در نتیجه یک بیماری دیگر تحلیل رفته است، سینه پهلو می تواند مرگبار باشد. مراقبت های صحیح پزشکی، استراحت کافی و به دقت زیر نظر گرفتن بیمار از جمله اقدامات اساسی در درمان این بیماری محسوب می شوند.

درمان

درمانی که پزشک شما توصیه می کند، بستگی به علت سینه پهلو- باکتری، ویروس یا عامل دیگر- و شدت نشانه های ان دارد. چنانچه علت آن باکتری باشد، احتمالاً تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار خواهید گرفت.

انتخاب یک آنتی بیوتیک براساس چند عامل صورت می گیرد، از جمله: باکتری خاصی که باعث عفونت شده است. در موارد شدید ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: