از آنجایی که خروسک یک بیماری ویروسی است تجویز با مصرف آنتی بیوتیک بی فایده است. آنتی بیوتیک ها بر روی باکتری ها عمل می کنند، نه ویروس ها، اگر کودک شما خروسک گرفته است، هوای گرم و مرطوب می تواند مقداری از تورم راه هوایی را برطرف و سرفه ها را ملایم تر سازد. درب حمام را بسته دوش آب داغ را به مدت 10 دقیقه باز نگه دارید، وقتی حمام به صورت یک اطاق بخار درآمد، بچه را به مدت حداقل 10 دقیقه به داخل حمام ببرید. راه دیگر افزایش رطوبت محیط، استفاده از دستگاه بخور در اطاق بچه است. صورت بچه را جلوی بخور گرفته و از او بخواهید با دهانش نفس های عمیق بکشد. قرار دادن یک حوله خیس، به صورت ملایم، جلوی دهان و بینی هم می تواند به رفع نشانه های خروسک کمک کند.

کودک مبتلا به خروسک اغلب بی قرار است و گریه می کند، که همین مسئله تنفس او را بیشتر با مشکل روبرو می سازد، بنابراین سعی کنید هم او را آرام کنید و هم با بغل کردن، نشان دادن عکس های کتاب یا یک بازی مورد علاقه حواسش را پرت کنید. بچه را به نوشیدن مایعات گرم و رقیق (شفاف)، تشویق کنید، زیرا به نرم شدن ترشحات سفت و غلیظ کمک می کنند.

در خلال بیماری، بهتر است شما هم در اطاق کودکتان بخوابید تا در صورت وخیم تر شدن اوضاع وی، سریع تر متوجه این موضوع شوید. اجازه ندهید کسی در خانه سیگار بکشد، زیرا دود سیگار باعث تشدید نشانه های بیماری می شود.

چنانچه نشانه های بیماری بیش از چندروز طول کشید یا شدیدتر شد، با پزشک کودکتان تماس بگیرید گهگاه خروسک ممکن است باعث انسداد کامل راه هوایی کودک شود. این حادثه یکی از وضعیت های بسیار اورژانسی است که معمولاً در یک فاصله زمانی چند ساعته رخ می دهد. برای مقابله با چنین عارضه خطرناکی، مراقب علایم و نشانه های اورژانسی باشید و در صورت مشاهده هرکدام از آنها بی درنگ به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: