• تب • ضعف عضلانی • جوش های قرمز و خارش دار

آبله مرغان از راه استنشاق قطرات تنفسی آلوده با تماس مستقیم با مایع یک تاول ترکیده، منتقل می شود. در افرادی که سابقه ابتلا به آبله مرغان دارند، این ویروس می تواند سال ها بعد مجدداً فعال شده و باعث بیماری زونا شود.

آسپیرین و کودکان آسپیرین یک داروی موثر در درمان طیف وسیعی از نشانه ها و اختلالات در بزرگسالان است. اعتقاد عمومی بر آن است که این دارو، ملایم و بی خطر است، اما در موارد خاصی می تواند بسیار خطرناک باشد، به ویژه در کودکان، مصرف آسپیرین با نوعی بیماری خطرناک در بچه ها موسوم به سندرم ری در ارتباط است. شما نباید آسپرین را به هر دلیلی به بچه ندهید مگر آنکه پزشک چنین اجازه ای را به شما داده باشد.

به جای آن، از استامینوفن استفاده کنید، که می تواند به رفع دردهای واضح و مبهم کمک کند و بدون نسخه پزشک، با نام های مختلفی همچون تیلنول، پانادول، لیکوتیپرین و تمپرا در دسترس است. استامینوفن به اشکال مختلفی مثل قطره، شربت و قرص هم ساخته می شود. هرکدام از اشکال آن دارای قدرت های متفاوتی هستند، بنابراین برچسب دارو را بخوانید و راهنمایی های موجود در بروشور دارو، به خصوص قسمت مربوط به دوز دارو براساس سن یا وزن را به دقت مطالعه فرمایید.

تشخیص

شناخته شده ترین نشانه آبله مرغان جوش های قرمز و خارش دار و تاول های کوچکی است که روی صورت، پوست سر، سینه، پشت و تا حدودی، دست ها و پاها ظاهر می شوند (به تصاویر رنگی دربخش راهنمای بصری مراجعه شود) جوش ها معمولاً حدود 2 هفته بعد از مواجهه با ویروس ظاهر و در ابتدا به صورت دانه های سطحی هستند.

تاول ها به سرعت با مایع شفافی پر شده و سپس می ترکند و دلمه می بندند. بعداز آن به مدت 1 الی 2 هفته دچار تفلس یا پوسته ریزی می شوند. جوش ها به مدت 1 تا 5 روز بیرون می ریزند. بنابراین این احتمال وجود دارد که در مراحل مختلف بیماری تاول هایی را روی پوست در کنار جوش ها یا دلمه ها مشاهده کنید. تب و کسالت هم وجود دارند که اغلب در بچه ها خفیف تر و در بزرگسالان شدیدتر است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: